17. listopadu si připomeneme dva historické milníky
16/11/201517. listopad si v České republice připomínáme nejen jako Mezinárodní den studenstva, tento den se vztahuje hned ke dvěma historickým milníkům. Ty od sebe dělí půl století a představují boj za naši svobodu a demokracii.
V roce 1939, 17. listopadu, se uzavřely všechny české vysoké školy. Důvodem byla pražská demonstrace po pohřbu studenta medicíny Univerzity Karlovy Jana Opletala, která přerostla v protest proti německé okupaci. Opletala nacisté smrtelně postřelili při potlačování poklidné demonstrace konané v den 21. výročí vzniku Československa.
V naší zemi následně proběhlo rozsáhlé zatýkání a více než tisíc studentů bylo převezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. V bývalých ruzyňských kasárnách pak Němci popravili devět studentů, kteří podle nich stáli v čele studentských organizací.
Padesát let staré události si občané připomněli také v roce 1989, kdy povolené pietní shromáždění studentů přerostlo v protirežimní demonstraci. Akce odstartovala tzv. sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.
„Je naším posláním a povinností si připomínat události, které se staly v listopadu 1939 a 1989 nejen proto, že tyto jsou symbolem boje s totalitou a násilím, ale také proto, že získané svobody a demokracie si musíme vážit a pečovat o ně pro budoucí generace,“ zdůrazňuje starosta Prahy 5 Radek Klíma.