MZ: Mimořádné opatření týkající se karantény občanů, kteří se vrací z Itálie od 7. března 2020
06/03/2020Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo v pátek 6. března 2020 nové mimořádné opatření. S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.
Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli na dálku o karanténě v délce 14 dnů.
Mimořádné opatření se vydává vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazil při svém pobytu na území Itálie.
Podle informací MZ je v Itálii toho času 16,5 tisíce Čechů.
Doporučujeme rovněž sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí.
Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit.
Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Praktický lékař v případě výskytu onemocnění COVID-19 je oprávněn karanténu prodloužit. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou. V případě dobrého zdravotního stavu zaměstnanců a jejich zájmu o práci na dálku, vyzýváme zaměstnavatele, aby v této mimořádné situaci vycházeli vstříc a domluvili se se zaměstnanci na možnosti pracovat z domova. V důsledku přijatého mimořádného opatření a též v důsledku dalších dopadů způsobených onemocněním COVID-19 je stát připraven prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky obratem připravit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů. (Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR)
- Potvrzení o nařízení karantény
Tiskopis vystavuje výhradně orgán ochrany veřejného zdraví (ošetřující lékař) při nařízení karantény.
I. díl tiskopisu – oznámení o nařízení karantény – zaměstnanec odevzdává svému zaměstnavateli, u kterého se uplatňuje nárok na náhradu mzdy za prvních 14 kalendářních dnů trvání karantény.
II. díl tiskopisu – hlášení OSSZ o nařízení karantény – odesílá příslušný orgán ochrany veřejného zdraví (ošetřující lékař) příslušné OSSZ.
III. díl tiskopisu – potvrzení o nařízení karantény pro uplatnění nároku na nemocenské – podávají zaměstnanci v případě karantény delší než 14 kalendářních dnů u svého zaměstnavatele, který jej předá příslušné OSSZ. Osoby dobrovolně nemocensky pojištěné podávají tento díl tiskopisu přímo u příslušné OSSZ (dle § 109 odst. 3 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb.).
IV. díl tiskopisu – oznámení o ukončení karantény – podávají zaměstnanci u svého zaměstnavatele, který jej předá příslušné OSSZ. Osoby dobrovolně nemocensky pojištěné podávají žádost přímo u příslušné OSSZ. Tento díl tiskopisu se neodevzdává OSSZ, pokud karanténa trvala méně než 15 kalendářních dnů.
V. díl tiskopisu – hlášení OSSZ o ukončení karantény – odešle orgán ochrany veřejného zdraví (ošetřující lékař) příslušné OSSZ.
Zdroj ČSSZ, více informací zde