Praha 5 daruje městské policii výpočetní techniku a koně

26/11/2009

Rada městské části Praha 5 na svém úterním zasedání souhlasila s dvou starokladrubských koní pro potřeby městských strážníků. Dále radní odsouhlasili nákup výpočetní techniky pro potřeby místních služeben. Vyšli tak vstříc požadavkům Obvodního ředitelství městské policie Praha 5. Tento krok musí ještě schválit zastupitelstvo MČ Praha 5.

„Dlouhodobě se snažíme o zlepšení technického zázemí státní i městské policie. Jsem rád, že se Praha 5 opět rozhodla věnovat strážníkům vybavení, které nutně potřebují pro výkon své služby, řekl starosta Milan Jančík. „Od nákupu dalších dvou koní si slibujeme především zvýšení efektivity služby jízdního oddílu městské policie,“ doplnil starosta.

Dodavatelem obou koní, Generalissima Estétiky i Solo Pálavy, bude opět Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s. p. – odštěpný závod Hřebčín Slatiňany. Starokladrubský kůň totiž jako jedno z mála plemen plně splňuje náročné fyzické i psychické požadavky na služebního koně. Obě zvířata navíc prošla důkladnou veterinární prohlídkou, která neshledala překážky výkonu hlídkové služby.

„Jízdní oddíl městské policie vznikl na Praze 5 již v loňském roce, kdy městská část zakoupila první dva koně. Vzhledem k množství kladných ohlasů ze strany veřejnosti i strážníků jsme se rozhodli skupinu ještě rozšířit,“ řekl předseda bezpečnostního výboru Milan Kudrys. „Koně městské policie Praha 5 byli v roce 2008 vybráni k reprezentaci vybavení obecní policie na přehlídce u příležitosti 90. výročí od vzniku samostatného československého státu, účastní se ale i dalších veřejných akcí. Pomáhají tak překonávat bariéru mezi občany a strážníky.“

V roce 2008 a 2009 se výkon služby jízdní skupiny zaměřil především na okrajové části Prahy 5 (Zahrada Kinských, Prokopské údolí, Děvín, hřbitov Malvazinky, Vidoule a břeh Vltavy), hlídky na koních se ale také pohybovali na pěší zóně Anděl a v parku Portheimka. Náklady na péči o koně i řádný výkon služby jsou hrazeny městskou policií, Praha 5 se na nich nepodílí.