Praha 5 zahájila kroky k předání Bertramky
19/11/2009MČ Praha 5 na pokyn starosty Milana Jančíka zahájila veškeré kroky k předání nemovitostí, známých pod názvem Bertramka Mozartově obci, a to na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Právní zástupce radnice již v této věci kontaktoval právního zástupce Mozartovy obce tak, aby v co nejkratší možné době proběhlo předání těchto nemovitostí.
„I přes dlouhotrvající soudní spor, který nebyl vyvolán naší městskou částí, jsme se o kulturní památku, tedy usedlost Bertramka řádně a vzorně starali. Svědčí o tom nejen stav této památky, ale i zájem návštěvníků o expozice a koncerty, které se v Bertramce konaly. Věřím, že Mozartova obec bude v naší práci pokračovat,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.
Od roku 1989 se všichni starostové Prahy 5 snažili jednat s panem Volkem a Mozartovou obcí o řešení situace. Starosta Jančík přišel v roce 1999 (jako místostarosta) dokonce s velkorysou nabídkou společného provozování této kulturní památky, tak že Mozartova obec bude zajišťovat obsah (kulturní projekty) a obec bude Bertramku spravovat. Vše bylo bez odezvy. MČ Praha 5 začala postupně Bertramku opravovat, vložila do Bertramky do dnešního dne zhruba 41 milionu korun. Vzhledem k tomu, že tato částka byla použita z veřejných zdrojů, bude MČ Praha 5 žádat její kompenzaci. Další nemalé prostředky, cca jeden a půl milionu, vložila do Bertramky společnost Comenius. Soud trvá již 20 let. Proti rozhodnutí soudu MČ Praha 5 podala dovolání.
Na žádost předsedy Mozartovy obce Tomislava Volka podala Eva Kalhousová (1990- 1992 ve funkci místostarostky) návrh, aby Bertramka přešla do majetku “Mozartovy obce “, s návrhem zastupitelé souhlasili a uložili konat příslušné kroky. Bertramka byla tehdy v majetku Národního muzea. Převedena byla v roce 1983 /dle tehdejších zákonů/ na Prahu 5 a byly připraveny smlouvy, včetně inventárních seznamů k podpisu panu Volkovi. Smlouvu připravil zástupce ministra financí JUDr. Živný, mimo jiné spoluautor zákonů o majetku. Smlouvu pan Tomislav Volek odmítnul podepsat a přerušil jinak velmi četné kontakty s Prahou 5. Praze 5 “zbyla” Bertramka, zchátralá, bez personálního a finančního zajištění. V té době se chystala návštěva královského páru – princezny Diany a prince Charlese a velké mozartovské oslavy. Pomoc tehdy nabídlo sdružení Comenius a Praha 5 nabídku přijala. V té době začal řešit pan Volek spor o Bertramku soudně. Kritizoval například expozici, kterou sám navrhl a sestavil, poté co mu byla mu nabídnuta smlouva o provedení této práce, odmítnul jí.
Žalobce (Mozartova obec) zakoupil 8. 1. 1929 od rakouské Nadace Mozarteum zemědělskou usedlost Bertramku z 18. století, kde přechodně pobýval W. A. Mozart. Bertramka se tím stala kulturní památkou, která však již v době koupě žalobcem byla ve špatném technickém stavu. Protože žalobce nikdy neměl vlastní finanční prostředky na její nutnou údržbu, stala Bertramka v osmdesátých létech ruinou. Dne 6. l2. l958 uzavřela Mozartova obec smlouvu o užívání Bertramky s Národním muzeem na dobu určitou, do 6. 12. 1983. Po uplynutí sjednané doby užívání řešila Mozartova obec otázku generální rekonstrukce Bertramky a její další existence. Národní muzeum již nechtělo pokračovat v užívání Bertramky za stejných podmínek, prodlužováním smlouvy o užívání, neboť z vlastního rozpočtu nebylo schopno zajistit její nezbytné opravy. Stát však nemohl do cizího majetku investovat desítky miliónů korun a proto jediným možným řešením byla změna vlastnických vztahů Bertramky. Žalostný stav Bertramky měl negativní ohlasy i v zahraničí. Nutno připomenout, že se žalobce pokoušel již od šedesátých let řešit situaci chátrající kulturní památky převodem vlastnictví na stát. Stát, ONV Praha 5 o Bertramku zájem neměl a odmítl ji tehdy převzít dle vládního nařízení l5/l959 Sb. (objekt užívala socialistická organizace – Národní muzeum).