Úřad Prahy 5 získal ocenění Přátelské místo pro lidi s handicapem
20/03/2019Praha 5 podpořila rozšíření sítě takzvaných Přátelských míst a úřad městské části se stal jedním z nich. Přátelská místa lidem s různými typy omezení garantují nejen dostupnost objektu, ale především dostupné a profesionální služby. Personál, který absolvoval speciální školení zapsaného spolku Timšel, tak dovede bezpečně a s porozuměním pomoci třeba i neslyšícím nebo nevidomým.
Za Úřad městské části Praha 5 převzal tajemník úřadu Josef Žebera certifikát Přátelské místo. Vzdělávací program, který předání certifikátu předchází, se nazývá Základy správné komunikace s handicapovanými lidmi a seniory a je akreditováno Ministerstvem vnitra ČR. Na radnici Prahy 5 vzdělávacím programem zatím prošlo sedm zaměstnanců ze tří odborů – sociální problematiky a prevence kriminality, živnostenského a občanskosprávních agend, matrik a státního občanství. Další školení se připravují.
„Když navštívíte certifikované Přátelské místo, kterým je nyní i radnice Prahy 5, budete mít jistotu, že personál bude rozumět vašim specifickým potřebám, pomůže vám a bude si vědět rady při řešení praktických situací. Ať už máte pohybové nebo smyslové omezení nebo jste ve zralém věku, vždy najdete v Přátelském místě přátelský a odborný přístup kvalifikovaného a školeného personálu,“ říká starosta Prahy 5 Daniel Mazur.
Bezbariérovost je často chápána jen jako místo, kam se dostane vozíčkář. „Projekt Přátelská místa neuvažuje o pojmu „bezbariérovost“ pouze ve smyslu stavební dostupnosti. Bezbariérovost je především otázkou vztahů, myšlení, přístupu a profesionality lidí, pracovníků a poskytovatelů služeb,“ uvádí Pavel Wiener ze spolku Timšel.
Při příležitosti letošního předání certifikátů novým Přátelským místům se patronkou projektu Přátelská místa – garance služeb bez bariér stala Taťjana Medvecká, herečka, dabérka a kromě jiného držitelka Českého lva a dvou Cen Thálie.
Více informací najdete v přiložené tiskové zprávě a www.pratelskamista.cz