„Příběhy našich sousedů“ v Praze 5 ožijí v dětských reportážích
01/03/2019Vážení, MČ Praha 5 vás zve na slavnostní závěrečnou prezentaci projektu „Příběhy našich sousedů“. Uskuteční se ve středu 6. března 2019 od 16:00 hodin v kapli Školy pro sluchově postižené v Holečkově ulici. V reportážích, které děti zaznamenaly, ožijí vzpomínky patnácti pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Akce je určena široké veřejnosti.
„V dnešní přetechnizované době se vytrácí okamžiky mezigeneračního setkávání a osobního sdílení životních zkušeností. Projekt Příběhy našich sousedů je jedinečnou příležitostí, kdy se nejmladší generace potkává s tou nejstarší. Ale nejen se potkávají! Tyto generace si vzájemně naslouchají a povídají a dokonce společně pracují a tvoří. To je velmi užitečný rozměr projektu a právě v tom vidím jeden z jeho velkých přínosů,“ uvedla Renáta Zajíčková, 1. zástupkyně starosty pro oblast školství a občanskosprávní.
Prezentace předvede celkem 15 týmů z deseti základních škol MČ Praha 5. Šedesát dětí od 5. do 9. třídy sbíralo zajímavé životní příběhy osobností ze svého okolí. Díky projektu se z žáků stali na půl roku reportéři, kteří v doprovodu svých učitelů a pracovníků Paměti národa natáčeli vyprávění pozoruhodných osudů rozličných osobností.
Žáci nejen naslouchali životním peripetiím pamětníků, ale také digitalizovali fotografie z rodinných alb, hledali informace v archivech a nakonec vše zpracovali do textu, který je/bude publikován v největší evropské online sbírce orální historie Paměť národa.
Z příběhů vznikají také rozhlasové či video dokumenty, výstavy a publikace.
Některé žákovské týmy zase vytvářejí prezentace pro spolužáky, malují portréty pamětníka nebo dokonce jeho příběh zpracují jako komiks.
Práce školáků bude hodnotit odborná porota ve složení:
Jindřich Šídlo (novinář), Vilém Faltýnek (historik) a Lucie Soukupová (pedagožka).
Od roku 2012 do ledna 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už 661 škol se 4234 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů.
Více informací v přiložené tiskové zprávě a zde.