Automat na stříkačky bude přemístěn
16/10/2008Městská část spustila před prázdninami do provozu dva automaty na stříkačky inzulinového typu, kde si mohou zájemci tento produkt anonymně nakoupit. Jeden automat je umístěn u Smíchovského nádraží a druhý v ulici Kartouzská. Právě druhá lokalita dozná změny.
„Jedná o pilotní program, jehož cílem je především minimalizovat zdravotní a sociální poškození spojená s užíváním drog a to nejen klienta samotného, ale také celé společnosti,“ vyjádřila se místostarostka Lucie Vávrová.
„Dosud automat využilo necelých dva tisíce osob, tedy to je počet vydaných stříkaček. Je to pozitivní informace. Ovšem automat z Kartouzské ulice bude přemístěn do jiné lokality z důvodu častého průchodu osob do zdravotnického zařízení a nedaleké školy. Opakovat se musí i bezpečnostní akce na dětských hřištích a v parcích,“ informoval člen komise pro výchovu a vzdělávání Miroslav Škaloud
Na projektu NON Stop 24 spolupracuje městská část s občanským sdružením PROGRESSIVE. Cílem projektu je umožnit anonymně získat sterilní injekční stříkačku a tím v konečném důsledku bojovat proti šíření krví přenosných nemocí, jako je například AIDS nebo určitý typ hepatitidy.
„Zavedení automatů je velmi důležité. Předpokládáme, že je budou využívat především migranti z území bývalého Sovětského svazu a skrytá drogová scéna, kteří žijí v Praze nelegálně, nemají platné doklady a bojí se oslovit pracovníky kontaktních center, kde stříkačky vyměňují zdarma,“ řekl Milan Jančík, starosta městské části Praha 5.
MČ Praha 5 chce umístit také celkem deset kontejnerů na použité injekční stříkačky a jehly na exponovaných lokalitách, kde se prokázal nebo očekává výskyt použitých injekčních stříkaček. Jedná se o pilotní projekt FIXPOINT v České republice, který je zaměřen na veřejně dostupnou odbornou likvidaci použitého injekčního materiálu.
MČ Praha 5 přispěje na tento projekt částkou 350 tisíc korun. Obsahem projektu je nejen instalování speciálních bezpečnostních kontejnerů uzpůsobených právě na odhoz infekčního materiálu, ale v ceně je zahrnuta také výroba kontejnerů, jejich obsluha a pojištění. Dále úklid kolem kontejnerů, pronájem ploch a samozřejmě odborná likvidace a odvoz infekčního materiálu. Počítá se i s výrobou informačních materiálů pro veřejnost. Podobné služby jsou rozšířené například v Německu, Austrálii či Velké Británii.
Obsluha kontejnerů bude zajištěna pracovníky občanského sdružení PROGRESSIVE, nebezpečný odpad bude likvidovat specializovaná firma.
Drogově závislé dospělé děti se nezřídka stávají noční můrou svých rodičů. V poslední době je nárůst kontaktů Intervenčního centra právě ze strany týraných rodičů. Nárůst těchto případů začal v červnu a nezastavil se ani v následujícím měsíci. V červenci to bylo až 25 procent z celkových 124 kontaktů, kdy se klienti na pracovníky Intervenčního centra obrátili o pomoc.
„Ukazuje se, že pro rodiče je to složitý problém. Někteří z nich jsou vystavováni domácímu násilí ze strany svých drogově závislých dětí a bojují s pocity viny, strachu, studu, beznaděje, lásky k dítěti a nechtějí být těmi, kteří zapříčiní, aby jejich potomek skončil třeba i ve vězení. Tento problém je nutné řešit a je důležité udělat důslednou informační kampaň a usnadnit přístup k informacím,“ doplnil k problematice Miroslav Škaloud.