ředitelé institucí
Interpelace:
Téma: Pracovní náplň vedoucích institucí zřizovaných MČ Praha 5
Interpelovaný: Starosta městské části Praha 5
Interpelace
Vážený pane starosto,
Dovoluji se na Vás obrátit s otázkou, zda přetěžuje městská část Praha 5 ředitele institucí zřizovaných MČ Praha 5 v rámci pracovních povinností, tak že se nemohou věnovat řešení podnětů občanů Prahy 5. Osobně nejsem srozuměn s přístupem vedoucího pracovníka kulturní instituce zřizované MČ Praha 5, který mi ve výzvě k nápravě poškozování majetku MČ Prahy 5 ve správě odpověděl: „Zřejmě jste dobře nepochopil, co jsem vám psala v odpovědi na vaši „zastupitelskou a občanskou iniciativu“. Tak tedy znovu a naposled, protože mám opravdu dost jiné práce …“
Žádám o vyjádření, zda se jedná u vedoucích pracovníků institucí zřizovaných MČ Praha 5 o obecně odmítavý a podrážděný přístup k projednávání podnětů občanů Prahy 5.
Žádám o vyjádření, jak je v pracovní náplni vedoucích pracovníků institucí MČ Prahy 5 ukotveno řešení podnětů občanů Prahy 5.
Žádám o vyjádření, jak zajistíte upřednostnění řešení podnětů občanů Prahy 5 u institucí zřizovaných MČ Prahy 5.
Důrazně žádám, abych obdržel písemnou odpověď v zákonném časovém rámci.
V Praze dne 26.1.2016
MUDr. Zlatko Marinov
zastupitel MČ Praha 5
Odpověď:
Městská část Praha 5
MUDr. Radek Klíma
Starosta
Vážený pan
Zastupitel MČ Praha 5
MUDr. Zlatko Marinov
V Praze dne 17.2.2016
Vážený pane,
k Vaší písemné interpelaci na téma „Pracovní náplň vedoucích institucí zřizovaných MČ Praha 5“ adresované starostovi městské části Praha 5, kterou jste předal na zasedání zastupitelstva městské části Praha 5 konaném dne 26.1.2016, Vám sděluji následující:
Vzhledem k tomu, že jste ve své interpelaci neuvedl žádné konkrétní údaje, vyjma citace jedné věty z blíže neurčeného zdroje, mohu Vám odpovědět toliko v obecné rovině.
Základní povinností každého zaměstnance a každého vedoucího zaměstnance vyplývající z pracovního poměru je dodržovat právní předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané. Tato povinnost je primárně zakotvena v pracovněprávní úpravě, která dopadá na všechny zaměstnance, a to bez rozdílu, zda se jedná o zaměstnance soukromoprávního či veřejnoprávního sektoru. S porušením této zákonné povinnosti je pak spojen určitý právní důsledek (např. výpovědní důvod).
Pokud tedy budete jako člen zastupitelstva městské části Praha 5 vznášet dotazy, připomínky a podněty na statutární orgány právnických osob, jejichž zakladatelem je městská část Praha 5, nebo na vedoucí příspěvkových organizací a organizačních složek, které městská část Praha 5 založila či zřídila, realizujete svoje zákonné právo (viz ustanovení § 87 odst. 2 ve spojení s ustanovením § 51 odst. 3 písm. b) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze) a musíte obdržet písemnou odpověď do 30 dnů. Rovněž můžete jako člen zastupitelstva městské části požadovat od zaměstnanců právnických osob, které městská část založila nebo zřídila, informace ve věcech, které souvisejí s výkonem Vaší funkce, nestanoví-li zákon jinak (viz ustanovení § 51 odst. 3 písm. c) výše citovaného zákona).
Ze strany uváděných orgánů a osob se pak jedná o povinnost tyto požadavky vyřídit, neboť je stanovena právním předpisem vztahujícím se k práci jimi vykonávané.
Pokud jste se ovšem ve svém kontaktu s „vedoucím pracovníkem kulturní instituce zřizované MČ Praha 5“ (jak uvádíte) neidentifikoval jako člen zastupitelstva městské části Praha 5, pak se nejednalo o realizaci Vašeho práva spojeného s výkonem veřejné funkce, ale pouze o svobodnou možnost komunikace s libovolným subjektem.
S politováním musím konstatovat, že úroveň jakýchkoliv projevů právní úprava neřeší, nicméně je na místě předpokládat projevy odpovídající obecnému chápání slušnosti a prosté různých emočních komentářů. V tomto smyslu je možné přijmout adekvátní opatření, ovšem pouze na základě konkrétní stížnosti, např. na nezdvořilé chování apod.
S pozdravem