Nakládání s nevyužívaným majetkem
Datum interpelace:
13. 09. 2007
Datum odpovědi:
08. 11. 2007
Interpelující:
Ondřej Gál
Interpelovaný:
JUDr. Milan Jančík, MBA
Interpelace:
Pan
Milan Jančík
Starosta MČ Praha 5
Interpelace ve věci nakládání s nevyužívaným majetkem MČ Praha 5
MČ Praha 5 disponuje nemalým množstvím majetku, který získala prostřednictvím tzv. odúmrtí, tj. nabytí majetku po občanech Prahy 5 zemřelých bez dědiců.
Ptám se zda existuje úplná evidence tohoto majetku, jak je s ním dále nakládáno?
Zda –li nedochází k jeho nijak neorganizovanému zapůjčování některým zastupitelům, jím
spřízněným osobám nebo organizacím a firmám?
Pro úplnost informovanosti v této věci Vás žádám o předání seznamu takto nabytého majetku a zpracování závazného postu pro nakládání s takovýmto majetkem.
Dle mého hlediska by nejtransparentnější cestou nakládání s takto nabytým majetkem
bylo jeho vydražování ve veřejné dražbě.
Děkuji za pozornost
Ondřej Gál
V Praze dne 13.9. 2007
Odpověď:
V Praze dne 8. listopadu 2007
Věc : Interpelace ve věci nakládání s nevyužívaným majetkem MČ Praha 5
Na základě zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích byla agenda tzv. odúmrtí předána Městskou částí Praha 5 ke dni 1.1.2001 Ministerstvu financí ČR. Po zřízení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových dle zák. 201/2002 Sb. byla výše uvedená agenda následně předána tomuto úřadu.
Z výše uvedeného vyplývá, že tuto agendu MČ Praha 5 od. 1.1.2001 nevykonává.
MČ Praha 5 vystupuje jako účastník v dědických řízeních pouze jako vypravitel sociálního pohřbu v případech, kdy dědické řízení je soudním komisařem zastaveno z důvodu nepatrného majetku dle § 175h. o.s.ř. ( v případě, že zůstavitel nemá dědice nebo příbuzní odmítnou uhradit pohřeb.)
Podle tohoto ustanovení, pokud zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty, může je soud vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb a řízení zastaví.
Nepatrným majetkem, kdy je řízení z tohoto důvodu zastaveno bývají většinou movité věci jako jsou např. peněženka, hodinky, klíče a malá finanční hotovost.
I v těchto případech je prováděn znalecký posudek těchto movitých věcí a případný výtěžek z prodeje v bazaru, včetně případné fin. hotovosti je předáván do pokladny ÚMČ Praha 5.
Pro úplnost uvádím, že takto získané finanční prostředky až na ojedinělé výjimky nepokryjí výdaje spojené s vypravením sociálního pohřbu.
Sociální pohřby ve výše uvedených případech zařizuje odbor sociální, a agendu spojenou s realizací a evidencí nepatrného majetku dle § 175h, o.s.ř. vyřizuje odbor správy majetku.
S pozdravem
JUDr.Milan Jančík,MBA