Informace k článku "Žvahovská škola opět ožívá"
Interpelace:
Interpelace na místostarostu pana Ondřeje Gála
Od 1. září 2005 resp. již v průběhu letních měsíců začaly v budově Základní školy Pod Žvahovem působit dva nové subjekty soukromého středního školství. Je to více než rok, co měly být naplněny sliby o zajištění školního autobusu, o zřízení předškolní družiny pro školáky dojíždějící tímto autobusem do školy na barrandovské sídliště. Otázku zavedení školního autobusu jsem již několikrát interpeloval a není dnes předmětem této interpelace nýbrž mé interpelace na Vašeho stranického kolegu a místostarostu Vojtěcha Zapletala.
Rád bych však reagoval a požádal Vás o vysvětlení informací z článku „Žvahovská škola opět ožívá“ uveřejněného v časopise radních Pražské pětky, kde se uvádí následující:
- Škola byla zrušena rozhodnutím Rady kvůli nedostatečnému zájmu o zápis dětí do první třídy (pouze 7 rodičů projevilo zájem o zápis). Čtenáři však nejsou informování o tom, že zápis byl záměrně prováděn ve škole na Chaplinově nám., kde docházelo k odrazování rodičů od zápisu na žvahovskou školu a počet sedmi rodičů je počtem těch, kteří se přes toto odrazování dožadovali zápisu svých dětí na školu Pod Žvahovem. O nestandardnosti tohoto zápisu jste byl informován rodiči, kteří si na průběh zápisu stěžovali.
- Ve výběrovém řízení zvítězilo gymnázium Buďánka společně s konzervatoří Taneční centrum Praha. Pominu-li skutečnost, že o zrušení výuky základního školství v budově školy rozhodl i hlas Vaší stranické kolegyně Mgr. Zajíčkové, která tím dosáhla jednak přílivu žáků na školu, kde je ředitelkou, a jednak umožnila prostor pro podnájem konzervatoře, kde v době hlasování o slučování škol byl statutárním orgánem její manžel, žádám Vás o zodpovězení důvodů, proč vyhrály výběrové řízení dva subjekty, když v odpovědích na mé předchozí interpelace byla jako jeden z důvodů nevyhovění mému návrhu na ponechání alespoň prvního stupně (event. prvních dvou tříd) a pronajmutí zbytku školy jinému školnímu subjektu uvedena nemožnost školní budovu rozdělit na dvě části.
- Jeden z nájemců původní třídy dělí na měnší a druhý musí ve školní budově vybudovat šest tanečních studií, každé o velikosti tělocvičny. Dle vyjádření Vaše stranického kolegy a starosty pana Jančíka v otázkách pro starostu je uvedeno, že nájem je uzavřen na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou. V odpovědích na mé předchozí interpelace a vyjádřeních pro veřejnost jste uváděl, že škola je základnímu školství odejmuta pouze dočasně a bude mu navrácena po dosažení směrných čísel žáků školního věku ze spádové oblasti. Skutečnost, že školní budova je novými nájemci přebudována, je v rozporu s tímto prohlášením a proto se ptám, zda toto prohlášení bylo pravdivé, či zda jste změnil společně s Radou městské části názor na zabezpečení školní výuky v oblasti Hlubočep, kde nyní dochází k masové výstavbě bytů a nárůstu Vámi dovolávaného se směrného čísla. V souvislosti s tím se dožaduji odpovědi, jak je v nájemní smlouvě řešena otázka těchto investic a navrácení budovy do původního stavu, který je nutný pro chod základní školy. Prosím Vás o předložení nájemní smlouvy s Vaším stručným komentářem k této položené otázce.
Očekávám Vaši odpověď v dřívější než zákonné lhůtě.
Petr Navara – zastupitel
V Praze, dne 8.9.2005
Odpověď:
Vážený pan
Mgr. Ing. Petr Navara
zastupitel MČ Praha 5
V Praze dne 3.10.2005
Věc: odpověď na interpelaci
Vážený pane kolego,
odpovídám na interpelaci ze dne 8.9.2005 ve věci zrušení ZŠ Pod Žvahovem 463, Praha 5 kvůli nedostatečnému zájmu o zápis dětí do 1. třídy, ohledně zřízení předškolní družiny a ve věci výběrového řízení na pronájem této budovy.
Zřízení předškolní družiny
– usnesením ZMČ P 5 č. 15/43/2004 byl vydán dodatek č. 2 ke zřizovací listině příspěvkové organizace MŠ Praha 5 – Hlubočepy, Hlubočepská 90 „Poskytování služeb ve smyslu péče o děti ve věku 6 – 8 let“
– ředitelé ZŠ, MŠ v měsíci červnu seznámili rodiče s možností hlídací služby pro žáky od 1.9.2004, byly přihlášeny 2 děti, které v září nenastoupily
– MŠ k 1.9.2004 měla a má vybudované zázemí pro hlídací službu, souhlas hygieny i pedagogický dozor (příloha č. 1)
ad 1)
– zápis do 1. ročníku je standardně prováděn na kmenové ZŠ a tou od 1.9.2004 byla ZŠ Barrandov, Chaplinovo nám. 1/615
– po projednání s rodiči a vedením ZŠ Barrandov, Chaplinovo nám. 1/615 bylo prokázáno, že zápis měl normální průběh
– RMČ Praha 5 usnesením č. 46/1596/2003 ze dne 2.12.2003 projednala návrh na zřízení odloučeného pracoviště v objektu Pod Žvahovem 463 pro 1. a 2. ročník, ale vzhledem k nedostatečnému počtu žáků nebylo odloučené pracoviště zřízeno (1.třída – 7 žáků, 2. třída – 6 žáků)
ad 2)
– objekt Pod Žvahovem 463 byl vedením základní školy prostřednictvím OŠK dne 31.8.2004 předán OSM
– pronájem objektu zajišťoval OOA – 3x vyvěšen záměr pronájmu, 4x projednáváno v KVV, která měla vždy podmínku provozovat budovu pro školské účely (příloha č. 2,3,)
– k textu nájemní smlouvy a ke stavebním úpravám se OŠK ani KVV nevyjadřovaly
– nástupnickou organizací při slučování se stala ZŠ Barrandov, Chaplinovo nám. 1/615, proto pí. ředitelka Mgr. Zajíčková nemohla mít střet zájmu týkající se naplněnosti FZŠ Barrandov II při PF UK Praha 5 – Hluobčepy, V Remízku 919
– zákonní zástupci žáků se však mohou svobodně rozhodnout, kam umístí své dítě do ZŠ
ad 3)
– po školské linii nebrání nic tomu, aby v okamžiku dostatečného počtu dětí (20 – 25 ve třídě) v lokalitě Hlubočepy byla znovu otevřena 1. třída ZŠ
– kapacita bývalé ZŠ Pod Žvahovem 463 je oficiálně zařazena ke kapacitě ZŠ Chaplinovo nám. 1/615
– nájemní smlouvy – příloha č. 4
S úctou
Ondřej Gál
zástupce starosty
Přílohy 1., 2., 3., 4. k nahlédnutí na OŠK a v KMČ