Problém digitální podpisu
Datum interpelace:
13. 11. 2003
Interpelace:
Odpověď:
V Praze dne 10. prosince 2003
Interpelace k problému digitálního podpisu a informačních technologií
Vážený pane,
Vaše interpelace se skládá ze tří částí:
- problematika digitálního podpisu
- průzkum MHMP ohledně softwarového vybavení
- nákup multilicencí z MHMP
- Každý zastupitel a vybraní vedoucí pracovníci získali komerční (zaměstnanecký) certifikát, tj. spojený s výkonem funkce. Osoba tímto podpisem dokazuje, že je nositelem dané funkce. Občanský digitální podpis ověřuje pouze jméno, ale neověřuje, zda je pravdivá informace o uváděném zaměstnavateli či funkci, kterou udává. Tento podpis slouží právě k výkonu funkce, takže při styku s kteroukoli institucí používající elektronický podpis jste ihned identifikován jako zastupitel se všemi právy k Vašemu postavení náležejícími – např. zjištění utajovaných informací, které by bez tohoto podpisu nemohly být sděleny. Proto je tento typ digitálního podpisu pro výkon funkce zastupitele nejvýhodnější a používá jej například i Ministerstvo financí ČR a řada krajských úřadů (Plzeňský, Ústecký, Královehradecký, Pardubický….)
Pokud by Vás komerční certifikát ve výkonu funkce zastupitele jakkoli omezoval, sdělte mi to, prosím, a já zjednám okamžitě nápravu.
- Průzkum softwarového vybavení prováděl MHMP za účelem zmapovat potřeby městských částí. Probíhal v době, kdy již byla podepsána smlouva se systémovým integrátorem a tudíž naše údaje již byly pro průzkum bezpředmětné. Z tohoto důvodu jsme se (po konzultaci s MHMP) do průzkumu nezapojili.
- Multilicence programů pro využití městských částí začal MHMP nabízet v době, kdy jsme již měli smlouvu se systémovým integrátorem. Její vypovězení by bylo právně složité a náklady z toho plynoucí by spolu s poplatky (na multilicencích byla finanční spoluúčast) překročily cenu danou smlouvou se systémovým integrátorem.
S pozdravem
Martin Stránský
Příloha: usnesení RMČ 27/1632/2002