ŽÚ – Ohlášení živnosti vázané pro fyzické osoby, které nemají bydliště na území ČR (zahraniční FO kromě občanů členských států Evropské unie, EHP a Švýcarska)

Položka situace Popis situace
1. Identifikační číslo návodu:
2.
3. Název:

ŽÚ - Ohlášení živnosti vázané pro fyzické osoby, které nemají bydliště na území ČR (zahraniční FO kromě občanů členských států Evropské unie, EHP a Švýcarska)

4. Popis:

Živností je ve smyslu § 2 živnostenského zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.

Kromě všeobecných podmínek provozování živnosti musí podnikatel splňovat pro provozování živnosti vázané podmínku odborné způsobilosti, která je stanovena přílohou č. 2 živnostenského zákona nebo upravena zvláštními předpisy uvedenými v této příloze. Vázané živnosti jsou uvedeny v příloze č.2 živnostenského zákona.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Fyzická osoba, která nemá bydliště na území České republiky ("zahraniční fyzická osoba"), může na území České republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako česká osoba, pokud ze živnostenského zákona nebo zvláštního zákona nevyplývá něco jiného.

Zahraniční fyzická osoba, která hodlá na území České republiky provozovat živnost a která není státním příslušníkem členského státu Evropské unie nebo jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, musí mít k tomuto účelu povolen pobyt na území České republiky, s výjimkou případu, jestliže hodlá na území České republiky provozovat živnost prostřednictvím organizační složky podniku.

Fyzická osoba, která získala azyl nebo doplňkovou ochranu na území České republiky dle zvláštních předpisů, může provozovat živnost za stejných podmínek jako občan České republiky s bydlištěm na území České republiky.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Všeobecnými podmínkami provozování živnosti fyzickými osobami jsou:
- dosažení věku 18 let,
- způsobilost k právním úkonům,
- bezúhonnost.

Odborná způsobilost pro vázané živnosti je stanovena přílohou č. 2 živnostenského zákona nebo upravena zvláštními předpisy uvedenými v této příloze.

Rodinní příslušníci občanů členských států Evropské unie a jiných smluvních států Dohody o Evropském hospodářském prostoru a Švýcarska, osoby s postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta a jejich rodinní příslušníci, kterým byl povolen dlouhodobý pobyt na území České republiky, mohou prokázat odbornou způsobilost dokladem o uznání odborné kvalifikace vydaným uznávacím orgánem (Ministerstvem průmyslu a obchodu) podle zákona o uznávání odborné kvalifikace.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace:

Ohlášení živnosti můžete podat na kterémkoliv živnostenském úřadu v ČR. Podání lze učinit také prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, Českého podacího ověřovacího informačního národního terminálu, Czech POINT, kterými jsou:

- notáři,
- krajské úřady,
- matriční úřady,
- obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejich seznam stanoví prováděcí právní předpis,
- zastupitelské úřady stanovené prováděcím právním předpisem,
- držitel poštovní licence a Hospodářská komora ČR.

8. Na kterém úřadu můžete tuto životní situaci řešit:

Ohlášení je možno podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu - centrálního registračního místa (CRM) nebo zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu).

Dále je možno ohlášení podat osobně prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT).

9. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit:
10. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou:

- Ohlášení živnosti (vyplněné předem, případně vyplněné na místě).
- Výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný státem, jehož je fyzická osoba občanem; nevydává-li tento stát výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad, předloží ohlašovatel čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo orgánem státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo orgánem státu posledního pobytu (tyto doklady nesmí být starší 3 měsíců). Jedná-li se o rodinného příslušníka občana členského státu Evropské unie nebo jiných smluvních států Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, osobu s postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta nebo o jeho rodinného příslušníka, kterému byl na území České republiky povolen dlouhodobý pobyt, výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem státu, jehož je státním příslušníkem, nebo členského státu posledního pobytu (je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, živnostenský úřad si sám v

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

"Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby" (JRF), prostřednictvím kterého lze učinit na obecním živnostenském úřadu podání i k dalším úřadům, a to finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce.

Formulář lze získat na jakémkoli obecním živnostenském úřadu - centrálním registračním místě (CRM), příp. je volně dostupný na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

V ohlášení zahraniční fyzická osoba uvádí zejména tyto údaje:
- jméno a příjmení, popř. obchodní firmu, je-li již zapsána do obchodního rejstříku,
- státní občanství,
- rodné číslo, bylo-li přiděleno,
- datum narození,
- provozuje-li se živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, uvedou se údaje týkající se jeho osoby (jméno a příjmení, státní občanství, bydliště, rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum narození, místo narození a rodné příjmení),
- bydliště mimo území České republiky, místo pobytu v České republice (pokud byl povolen), označení a umístění organizační sl

12. Jaké jsou v této situaci správní poplatky a jak je máte uhradit:

Správní poplatek činí:
- 1 000 Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání,
- 500 Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna či současně více živností.

Poplatek se vybírá jen jednou, pokud bylo ohlášeno současně více živností nebo pokud je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi.

Poplatek je možno uhradit v hotovosti v místě sídla obecního živnostenského úřadu nebo poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.

Je-li ohlášení učiněno prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, je třeba za přijetí tohoto podání uhradit (kromě výše uvedených správních poplatků) ještě poplatek 50 Kč.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

Živnostenský úřad je povinen provést zápis do živnostenského rejstříku do 5 dnů ode dne doručení ohlášení a vydat podnikateli výpis, splní-li ohlašovatel podmínky stanovené živnostenským zákonem.

Zahraničním osobám, které prokázaly splnění všech podmínek, s výjimkou podmínky povolení k pobytu, vydá živnostenský úřad výpis pro účely řízení o povolení k pobytu. Těmto osobám vzniká živnostenské oprávnění dnem doložení dokladu, prokazujícího udělení dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu, živnostenskému úřadu, u kterého byla živnost ohlášena, za předpokladu, doloží-li tato zahraniční osoba doklad o povolení k pobytu do 3 pracovních dnů ode dne ohlášení místa pobytu na území České republiky (§ 93 zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) postupu:

Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

15. Jaké další činnosti jsou po vás jako žadateli požadovány:

Spuštěním základních registrů ode dne 1.7.2012 se zásadním způsobem mění obvyklé postupy orgánů veřejné moci. Podle zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů, by úřady neměly po účastnících řízení požadovat doložení údajů vedených v jednotlivých registrech.

Další informace v případě zájmu můžete získat na těchto webových stránkách:
http://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-ucastniky-rizeni.aspx
http://www.szrcr.cz

16. Můžete využít tuto elektronickou službu:

Od 1.10.2008 mají podnikatelské subjekty možnost vytvářet elektronické podání na svém počítači a odeslat je podepsané platným kvalifikovaným certifikátem podnikatele do centrální elektronické podatelny živnostenského rejstříku. Příslušný živnostenský úřad, který bude podnikatelem označen, podání zpracuje a pokud to bude možné také je elektronicky vyřídí. Aplikace k vytvoření a odeslání podání ve formátu jednotného registračního formuláře (JRF) je k dispozici zdarma na veřejném webu živnostenského rejstříku na adrese:

http://www.rzp.cz

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje:

- zákon číslo 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů

- nařízení vlády č. 278/2008 Sb., kterým se stanoví obsahové náplně jednotlivých živností, v platném znění

18. Jaké jsou související předpisy:
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují:

Nemá-li ohlášení všechny náležitosti, vyzve živnostenský úřad podnikatele ve lhůtě 5 dnů k odstranění závad. Ve výzvě stanoví přiměřenou lhůtu k jejich odstranění, nejméně však 15 dnů. Po dobu lhůty uvedené ve výzvě neběží lhůta pro provedení zápisu do živnostenského rejstříku. Jsou-li k tomu závažné důvody, může živnostenský úřad na žádost podnikatele prodloužit lhůtu i opakovaně.

Odstraní-li podnikatel závady ve stanovené lhůtě nebo ve lhůtě prodloužené, považuje se ohlášení od počátku za bezvadné. Neodstraní-li podnikatel závady ve stanovené nebo prodloužené lhůtě, živnostenský úřad zahájí řízení a rozhodne o tom, že živnostenské oprávnění ohlášením nevzniklo. Pokud ohlašovatel před vydáním rozhodnutí závady odstraní a živnostenský úřad zjistí, že jsou splněny podmínky pro vznik živnostenského oprávnění, živnostenský úřad řízení ukončí zápisem do živnostenského rejstříku a vydá výpis.

Nedoloží-li zahraniční osoba, které byl vydán výpis pro účely řízení o povolení k pobytu, doklad o povolení k pobyt

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností:

Sankce nejsou stanoveny.

21. Nejčastější dotazy veřejnosti na toto téma a odpovědi na ně:
22. Potřebujete se k věci dozvědět víc?
23. Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě, a to:

Magistrát hl.m. Prahy, Odbor živnostenský a občanskosprávní.

24. Související životní situace a návody, jak je řešit:

Související právní předpisy:

- zákon č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době, ve znění pozdější

25. Za správnost návodu odpovídá útvar:

Odbor živnostenský a občanskosprávních agend

26. Za správnost návodu odpovídá pan/paní: Zlatuše Svobodová
27. Návod je zpracován podle právního stavu ke dni:

24. 01. 2022

28. Kdy byl návod naposledy aktualizován nebo ověřena jeho správnost:

24. 01. 2022

29. Datum konce platnosti návodu:
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení dané životní situace:

Kontakt

Městská část Praha 5
nám. 14. října 1381/4
150 00 Praha 5

Tel.: +420 257 000 511 E-mail: podatelna@praha5.cz

ID datové schránky: yctbyzq

Podrobné kontakty a úřední hodiny

Sociální sítě