Hudební mládí soutěže Talent Prahy 5 okouzlilo posluchače

08/03/2018

Ve středu 28. února 2018 byli vyhlášeni vítězové 11. ročníku soutěže Talent Prahy 5 roku 2017.

Ocenění mladí sólisté následně svými výkony okouzlili publikum v sále Národního domu na Smíchově.

Soutěž byla rozdělena do dvou věkových kategorií – umělci do 15ti let, umělci od 15 do 26 let.

• Výsledky kategorie do 15ti let:

1. místo: Matouš Vonášek – zobcová flétna (ZUŠ Štefánikova)

– Antonio Vivaldi: Koncert pro zobcovou flétnu, smyčce a basso continuo D dur RV 428

2. místo: Richard Kobza a Martin Fried – klarinet (ZUŠ Praha Zbraslav)

– Karel Stamic: Koncert pro dva klarinety a orchestr č. 4, B dur, 1. věta

3. místo: Richard Kollert – housle (ZŠ Weberova)

– Felix Mendelssohn: Koncert pro housle a orchestr E moll, op. 64

• Výsledky kategorie od 15 do 26 let:

1. místo:  nebylo uděleno

2. místo: Zsófia Moravcsíková – zpěv, soprán (Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy)

– Giovanni Battista Pergolesi: Árie z opery La serva padrona „Stizzoso, mio stizzoso“

3. místo: David Ševčík – trubka

– Jan Křtitel Jiří Neruda: Koncert pro trubku a smyčce Es dur, I. Allegro

Všichni uvedení umělci na koncertě zahráli v doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského a předvedli publiku bezchybné výkony.

• Jako hosté na koncertu vystoupili:

Sara Gheorghe z Rumunska, která zahrála na marimbu (Isaac Albéniz : Asturias /Leyendaú pro marimbu a smyčcový orchestr), maďarský kytarista Benze Rizmajer (Mauro Giuliani: Koncert pro kytaru a smyčce č. 1 A dur op. 3) a klavírista Ryan Martin Bradshaw z bratislavské ZUŠ Jána Albrechta (Joseph Haydn: Klavírní koncert pro klavír a orchestr D dur Hob XVIII:11)

Slavnostní koncert se konal pod záštitou starosty městské části Praha 5 Ing. Pavla Richtera a zástupce starosty Bc. Lukáše Herolda. Přičemž právě L. Herold je jedním ze zakladatelů soutěže Talent Prahy 5. „Mám pocit, že čas běží nějak rychle. Přijde mi, že to bylo nedávno, kdy jsem tady stál poprvé, když jsme společně ‚vymysleli‘ tuto akci. A ono to bylo před jedenácti lety! Jsem zvědav na výsledky letošní soutěže, která přežila mnoho starostů a já věřím, že bude žít dál a nic ji neohrozí,“ zahájil slavnostní koncert zástupce starosty Herold. K publiku promluvila Marie Ulrichová – Hakenová, členka poroty soutěže a zastupitelka MČ Praha 5. „Je mi ctí být tady s vámi. Chtěla bych poděkovat všem, kdo tuto soutěž založili. Je to něco úžasného, co se podařilo malým nebo spíše mladým umělcům dokázat,“ uvedla M. Ulrichová – Hakenová. „Mladý umělec, který uzavře dnešní koncert – to je opravdu velké překvapení,“ dodala. Jedenáctý ročník totiž zakončil jedenáctiletý umělec, již zmíněný host slavnostního koncertu – klavírista Ryan Martin Bradshaw z bratislavské ZUŠ Jána Albrechta.

Koncert si nenechali ujít vzácní zahraniční hosté – v sále umělce vyslechli mj.:

Maďarský Charge’ d Affaires a. i. – pan David Szesztai, ředitel Slovenského inštitútu v Prahe , pan Vladimír Valovič, rumunský diplomat Nicolae Blîndu, ředitel ICR Praha Ionut Munteanu nebo český předseda sdružení Rumunů v ČR Ing. Nicolae Dedulea