Veřejné bruslení na Praze 5 pokračuje! Bruslíme až do března

20/02/2018

“Pokud bych si mohl vypůjčit nějakou repliku, která by nejlépe vystihla naše rozhodnutí prodloužit provoz veřejného kluziště, vybral bych Cimrmany a jejich větu ´lepší počasí jsme si nemohli přát´, neboť povětrnostní podmínky pro venkovní bruslení  jsou opravdu velice příznivé,” úsměvně komentoval prodloužení bruslení na Praze 5 zástupce starosty Lukáš Herold.

Pádným a zásadním důvodem k prodloužení provozu kluziště byl obrovský zájem veřejnosti. “V neposlední řadě máme velmi pozitivní ohlasy ze školek a škol nejen naší městské části, které plochu využívají. Bruslení se sezónně stalo součástí tolik potřebné tělesné výchovy. Přičemž zabruslit si může každé dítě, zajistili jsme vzdělávacím zařízením možnost bezplatně využít půjčovnu bruslí,” dodal L. Herold.

Plocha zůstává k dispozici veřejnosti až do neděle 11. března 2018 (původně do 25. února 2018).

Kluziště na rohu náměstí 14. října a Preslovy ulice (na části parkoviště za kostelem sv. Václava) mohou děti i dospělí zdarma denně využívat od 10 do 20 hodin.

Součástí  zázemí sportovního areálu je půjčovna bruslí  – půjčovné pro dospělé činí 100 Kč, pro děti 50 Kč.

K dispozci je i občerstvení a toalety.

Ledová plocha je v provozu od 23. prosince 2017.

Prosíme bruslaře, aby z bezpečnostních důvodů nechali hokejky i puky doma – plocha není vhodná k provozování hokejových zápasů (ani na amatérské úrovni). Děkujeme za pochopení.

Věděli jste, že:

• historie bruslení začala již v pravěku? Svědčí o tom archeologické nálezy různých kostěných bruslí, vyrobené ze zvířecích, převážně stehenních kostí,
  • Josef Rössler – Ořovský (1869 – 1933), všestranný český sportovec a schopný sportovní organizátor, již ve svých 12 letech (roku 1881) založil se svými spolužáky Bruslařský klub? Když si pak v roce 1887 psal do Norska o ceník bruslí, pod svůj podpis připojil název klubu „Bruslarsky klub“. Norové název přečetli jako Bruslar sky klub, tedy jako „Bruslarův lyžařský klub“ a k bruslím „panu Bruslarovi“ přiložili i dva páry lyží. Bratři Ořovští kuriózně (ne)objednané lyže vyzkoušeli v noci z 5. na 6. ledna 1887 na Václavském náměstí,
  • švédský krasobruslař Ulrich Salchow vynalezl brusle se zoubky? Nový typ bruslí mu umožnil silnější odrazy během jízdy a také samozřejmě při skocích,
  • v krasobruslení je šest základních skoků? Axel, salchow, rittberger (neboli loop), odpíchnutý rittberger (neboli toeloop), flip a lutz. Liší se ve způsob odrazu a nohou dopadu. (Zdroj: Wikipedie)

A víte, jak se bruslí?

Bruslení na ledu se provádí pomocí bruslí, které jsou ve spodní části vybaveny speciální úzkou čepelí. Bruslení je součástí rekreačních sportů, ale i profesionálních jako je lední hokejkrasobruslení či rychlobruslení. Základním principem bruslení je přenášení váhy těla z jedné nohy na druhou, čímž se uvádí tělo do pohybu. (Zdroj: Wikipedie)

Přílohy ke stažení