V Praze 5 a jejích partnerských městech startuje projekt Sport4Citizens

27/03/2017

Cílem projektu je propagace sportu, vzájemná výměna zkušeností i vytvoření vzájemné sítě kontaktů. Bližší informace je možné najít na http://s4c.praha5.cz/. Několikaměsíční sportovní projekt Sport4Citizens, kterého se účastní i partnerská města, a to Budapešť – Újbuda (Maďarsko), Bratislava – Petržalka (Slovensko), Bělehrad – Savskivenac (Srbsko) a Trogir (Chorvatsko), poběží až do června 2018. Tento projekt je realizován díky grantu z programu Evropské Unie Erasmus+.

Hlavním smyslem projektu je výměna know-how mezi partnerskými městy, která se týká propagace sportu, sportu a inkluze a financování sportu, dále vytvoření mezinárodní sítě spolupracujících samospráv a v neposlední řadě i propagace sportu mezi občany, která je inspirovaná Pokyny EU pro pohybovou aktivitu (EU Guidelines on Physical Activity). „Věříme, že akce osloví širokou veřejnost a vyvolá zájem nejen o sport samotný, ale i o sporty, které nejsou v jednotlivých partnerských městech až tak moc známé. Během projektu totiž budou představeny i netradiční sporty, resp. sporty typické pro jednotlivá partnerská města,“ říká starosta Radek Klíma (TOP 09).

V úvodu zahajovací fáze projektu proběhlo setkání v Praze 5, následně od dubna poběží několikatýdenní prezentace jednotlivých sportů v klubech a oddílech po celé městské části, respektive v partnerských městech a jejich městských částech.

V Praze 5 bude v týdenních cyklech představena např. hned v úvodu atletika, plavání a fotbal (3. – 9. 4.), dále golf, tenis, ragby, šachy, americký fotbal či tanec. Dvanáctitýdenní prezentaci sportů uzavře týden s lezením (19. – 25. 6.). „Vzhledem k podstatě projektu, počítáme s aktivním zapojením sportovních klubů sídlících na území naší městské části. Kluby dostanou prostor jednak prezentovat svoji sportovní činnost široké veřejnosti bez rozdílu věku, ale také možnost k náboru nových zájemců do svých sportovních oddílů,“ doplňuje zástupce starosty Lukáš Herold (ODS), který má v kompetenci oblast sportu. Bližší informace k příštím týdnům a v budoucnu i k dalšímu dění je možné najít na http://s4c.praha5.cz/

Pátá městská část se svými partnerskými městy spolupracuje ve více oblastech. Již tradičně se jedná např. o soutěž Talent Prahy 5, kde na koncertě laureátů vystupují i zástupci partnerských měst. „Sport a kultura jsou oblasti, které se pro spolupráci hodí úplně nejlépe – zde se vztahy navazují velmi snadno. Navíc jde většinou o mladé lidí, kteří s navazováním kontaktů nemají nejmenší problémy,“ dodává k zahraniční spolupráci starosta.