Revitalizace veřejných prostranství na Barrandově
Interpelace:
Interpelace na místostarostu Ing. arch. Radka Janouška
12.11.2024
Revitalizace veřejných prostranství na Barrandově
Vážený pane místostarosto,
Těší mě, že jste přijali klíčový dokument pro rozvoj naší městské části Strukturální plán, který jsme vypracovali a schválili v minulém volebním období. Dále jste dokončili námi započatou aktualizaci, v které byly zapracovány i podněty a připomínky občanů Prahy 5. Nyní jste započali i další naplánovaný krok, a to vypracování Generelu veřejného prostranství. Kontinuita v územním rozvoji je důležitá, je však potřeba navázat i v konkrétních realizacích.
Po kritice zdařilé revitalizace Chaplinova náměstí, kdy se představitelé současného vedení MČ Prahy 5 předháněli, kdo víc očerní minulé vedení Radnice, bych očekával, že občanům Barrandova ukážete, jak se takové revitalizace dělají. A veřejných prostranství potřebujících revitalizaci je na Barrandově víc než dost, proto se zaměřím na ty z volebních slibů současné koalice.
Prostor za kostelem Krista Spasitele
Úpravu tohoto prostoru jsme považovali za důležitou a podařilo se nám zpracovat objemovou studii a projednat jí se zástupci kostela, místních spolků i na místě s občany. Očekával jsem, že když revitalizaci v kampani slibuje i SEN 21, který má radního pro veřejný prostor a Vy máte v gesci územní rozvoj, se kterým jsem na studii pracoval, i strategické investice, že navážete na naší práci a brzy se dočkáme revitalizace. Fakt je ten, že jsme se s občany Barrandova za 2 roky Vašeho vedení Prahy 5 dočkali jednoho veřejného setkání v květnu loňského roku a od té doby ticho po pěšině.
Ptám se tedy, jaký je další harmonogram a kdy se občané Barrandova dočkají realizace?
Trnkovo náměstí
Tady si dovolím citaci z Vašeho volebního programu.
Trnkovo náměstí chceme přebudovat tak, aby se tu obyvatelům lépe žilo a aby lépe sloužilo návštěvníkům.
Novou podobu Trnkova náměstí navrhneme a zrealizujeme na základě architektonické soutěže, která bude řešit potřeby místních obyvatel i návštěvníků. Budoucí podobu si představujeme jako upravený světlý park, který minimalizuje hluk a dá prostor vhodným aktivitám. Parková úprava přinese zeleň, která má pozitivní účinky na lidskou mysl, sníží prašnost a zlepší mikroklima.
Po dvou letech Vašeho mlčení v této věci se ptám, začali jste na tomto volebním slibu pracovat? Jaký je harmonogram a kdy se občané Barrandova dočkají realizace?
Děkuji.
Zdeněk Doležal
Odpověď:
Vážený pan
Mgr. Zdeněk Doležal
člen ZMČ Praha 5
Č.j.: MC05 320604/2024 V Praze dne 12.12.2024
Vážený pane zastupiteli,
děkuji za Vaši interpelaci. Plně s Vámi souhlasím, že rozvoj městské části musí probíhat jak na koncepční, tak na realizační úrovni. K Vámi zmíněným tématům a dotazům jsem níže připravil podrobné odpovědi.
Chaplinovo náměstí
Nejprve bych rád zmínil, že na žádném očerňování radnice jsem se nepodílel. Naopak, ve spolupráci s OPRI jsem se snažil a stále snažím proaktivně řešit některé části projektu, které nebyly optimálně zrealizovány nebo vyžadují dodatečné zásahy. Například u klouzajících schodů z hladkého betonu, které byly nebezpečné při dešti nebo sněžení, jsme obratem po zjištění problému zadali jejich zdrsnění jejich povrchu otryskáním, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel a nikdo se na nich nezranil.
Dále jsme architektům zadali vyprojektovat doplnění odvodnění nad horním schodištěm, kde se po realizaci tvoří louže, umístění veřejného osvětlení u těchto schodů a doplnění madla u svažité cesty vedoucí od vchodů bytových domů v Lohniského ulici. Reagovali jsme tak na podněty vzešlé z řad veřejnosti.
Prostor za kostelem Krista Spasitele
U tohoto projektu jsme v loňském roce uspořádali veřejné setkání, jak zmiňujete v interpelaci. Během něj i následně jsme obdrželi řadu podnětů od veřejnosti. Mnoho připomínek směřovalo k podobě navrženého řešení z dříve vzniklé studie. Jednalo se například o zachování velké zpevněné plochy pro různé aktivity nebo větší důraz na ochranu stávajících stromů. Sousední SVJ rovněž vznesly řadu připomínek, které jsme s jejich zástupci projednali na samostatném setkání loni na podzim. Všechny nasbírané podněty jsme pak reflektovali v zadání dalšího pokračování projektu.
V letošním roce jsme finalizovali zmíněné zadání a připravili výběrové řízení na projekční práce. Bohužel první dvě výběrová řízení nebyla úspěšná – jedno kvůli nepodání nabídek oslovených subjektů, druhé z důvodu velmi vysoké nabídkové ceny jediného uchazeče. V posledních týdnech proběhlo potřetí výběrové řízení. Tentokrát jsme již obdrželi tři relevantní nabídky. Materiál budu předkládat příští týden Radě městské části ke schválení. Proto věřím, že projekční práce budou brzy zahájeny a projekt bude postupně směřovat k realizaci.
Trnkovo náměstí
Na úvod k tématu Trnkova náměstí bych chtěl zmínit, že na Barrandově nyní připravujeme několik projektů ve veřejném prostoru. Kromě výše zmíněného prostoru za kostelem Krista Spasitele se jedná například o lokalitu mezi sportovním areálem ZŠ V Remízku a protihlukovou stěnou podél ulice K Barrandovu. Na tomto projektu jsme letos vybrali zpracovatele projekčních prací a nyní probíhá první projekční fáze – zpracování studie.
Dalším připravovaným projektem je prostor před vstupem do ZŠ V Remízku a přilehlá prostranství na západní straně školy. Tato lokalita byla vytipována v rámci vytvoření souboru studií zaměřených na zlepšení veřejných prostranství za účelem vytvoření lepších podmínek pro trávení volného času (nejen) dětí a mladistvých. Výstupy byly představeny v rámci výstavy „Kde začíná hřiště“. V příštím roce plánujeme připravit zadání pro výběr architekta a následně pokračovat dalšími stupni projektové dokumentace. Současně řešíme převod pozemků v majetku a správě hlavního města do správy městské části, který je už v pokročilejší fázi.
Na Barrandově jsme také za poslední dva roky realizovali několik projektů z participativního rozpočtu. Patří mezi ně rekonstrukce dětského hřiště mezi ulicemi Záhorského a Štěpařská, obnova minigolfového hřiště u Pivcovy ulice či vybudování dětské lanovky u Lohniského ulice, kterou jsme na popud místních obyvatel přesunuli z původně plánované lokality vnitrobloku u Renoirovy ul.
Městská část má v současné době řadu rozpracovaných záměrů, z nichž velkou část tvoří nákladné projekty potřebné pro zajištění dostatečných kapacit pro předškolní a školní vzdělávání. Podrobný stav a potřebnost všech investičních akcí jsme detailněji zjistili až po příchodu na radnici. Komplikací jsou i majetkoprávní vztahy, náměstí je ve správě hlavního města. V kontextu výše uvedeného je situace taková, že městská část momentálně nemá dostatek prostředků i lidských kapacit, které jsou nezbytné pro zajištění generální revitalizace náměstí, která by bezesporu patřila mezi nákladnějších investiční akce ve veřejném prostoru.
Nicméně cíl zlepšit Trnkovo náměstí pro nás stále platí. Proto jsme již realizovali alespoň několik drobných zlepšení jako například opravu vodního prvku, srovnání prohlubní v dlažbě, opravu stříšek z drátoskla či osázení květinových nádob a záhonů rostlinami. Společenské využití náměstí jsme letos podpořili organizací akce Reuse den. Současně se ve spolupráci s městskou policií snažíme aktivně řešit problémy s bezpečností a hlukem.
S úctou,
Ing. arch. Radek Janoušek
místostarosta MČ Praha 5