Starostka předala ocenění za architekturu a památkovou péči

11/10/2024

V úterý 7. října se uskutečnilo předávání cen za architekturu a památkovou péči hl. m. Prahy – Opera Pragensia 2024. V rámci slavnostního večera se v budově České národní banky udělovala také Cena starostky městské části Prahy 5, kterou osobně předávala starostka Radka Šimková.

Cenu za nejkvalitnější realizaci uchovávající historické hodnoty a současně podporující rozvoj městské části Prahy 5 obdržel Václav Hink za mimořádný přínos při rekonstrukci Winternitzovy vily. Ocenění za příkladnou péči a rozvoj kulturního dědictví městské části Prahy 5 získal David Cysař za zpřístupnění Winternitzovy vily veřejnosti a za příkladnou péči o architektonickou památku. Výjimečnost tohoto funkcionalistického skvostu od architekta Adolfa Loose z roku 1932 potvrdila i anketa Ceny veřejnosti Opera Pragensia, v níž se vila umístila na 2. místě z celkem dvaceti nominovaných staveb.

Zleva: Ocenění Václav Hink a David Cysař, starostka Radka Šimková

„Winternitzova vila je nádherný dům se světovým renomé. Jsem ráda, že je o ni dobře postaráno po stránce stavební a že se před lety zeširoka otevřela veřejnosti. A to nejen architektonickými prohlídkami, ale i bohatým kulturním programem nebo nabídkou odborného vzdělávání. Řediteli vily Davidu Cysařovi moc děkuji za úsilí, které své práci věnuje, a všem oceněným srdečně gratuluji,“ uvedla starostka Radka Šimková.

Držitelé Ceny starostky MČ Praha 5: Václav Hink (vlevo) a David Cysař

Speciální cenu starostky, tentokrát za příkladnou péči a rozvoj kulturního dědictví na městské části Prahy 5, převzal Josef Holeček. Ten připravoval a realizoval ucelený podkladový materiál k návrhu na rozšíření Památkové zóny Smíchov.

Speciální cena starostky MČ Praha 5 pro Josefa Holečka

Ceny hl. m. Prahy za architekturu a památkovou péči Opera Pragensia jsou vyhlašovány a organizovány mezinárodním festivalem architektury a urbanismu Architecture Week Praha, hlavním městem Praha a jednotlivými městskými částmi.