V Praze 5 vzniklo metodické centrum Začít spolu

10/10/2024

Mateřská škola Slunéčko v ulici Beníškové v Košířích se stala druhým místem v metropoli, kde bude fungovat metodické centrum programu Začít spolu. Škola má s uplatňováním tohoto vzdělávacího programu dlouholeté zkušenosti a nyní bude poskytovat odborné zázemí i pro další mateřské školy v regionu. Slavnostního otevření centra se za zřizovatele školy, kterým je městská část Praha 5, zúčastnila radní pro školství Alena Janďourková.

Metodická centra Začít spolu, kterých je nyní v Česku celkem šestnáct, pomáhají školám ve svém okolí při zavádění a realizaci tohoto vzdělávacího programu. Zjišťují potřeby jednotlivých škol, podporují profesní rozvoj a kolegiální spolupráci učitelek a učitelů, nabízejí inspiraci vzájemných návštěv. Soustředí se rovněž na zvýšení informovanosti rodičů o tématu vzdělávání. „Centra pomáhají přiblížit program Začít spolu pedagogům, dětem i jejich rodičům. Jsem ráda, že se u nás podařilo nalézt vhodné prostory a prakticky během letních prázdnin je uzpůsobit pro tento účel. Pro vzdělávání a spolupráci ve školství v Praze 5 je to velký krok. Věřím, že centrum vzhledem ke svému zaměření významně přispěje k rozvoji zdejšího společného vzdělávání,“ uvádí radní Alena Janďourková.

Otevření metodického centra programu Začít spolu. Zleva: radní pro školství Alena Janďourková, Petra Vithová,

ředitelka MŠ Slunéčko Petra Solarová Prylová, ředitelka SbS ČR Iveta Pasáková, Petra Šimonová.

Program Začít spolu se v rámci Prahy 5 realizuje v různé míře ve třech školkách – MŠ Slunéčko, MŠ Peroutkova a MŠ Kurandové. Ve Slunéčku byl zaveden již v roce 2008 a nyní se podle něj vyučuje v pěti třídách ve všech třech budovách (v ul. Beníškové, Naskové a Nepomucká). V loňském roce zde probíhal rozsáhlý monitoring kvality Začít spolu, který pomohl zmapovat možnosti jeho dalšího rozvoje. „Na základě týmové sebeevaluace, pozorování metodičkou programu a reflektivních rozhovorů s vedením a vyučujícími byl sestaven udržitelný plán kvalitní realizace programu Začít spolu v mateřské škole. Ten nás posunul na další stupeň kvality a podpořil profesní růst celého našeho týmu,“ popisuje ředitelka MŠ Slunéčko Petra Solarová Prylová.

Vznik metodického centra, pro které se využily zdejší volné prostory, je pro školku dalším milníkem při jejím směřování: „Zařadili jsme se mezi školy Začít spolu, které inspirují a předávají své zkušenosti ostatním,“ pochvaluje si ředitelka Solarová Prylová. Metodického vedení centra se ujmou lektorky programu, učitelky a interní metodičky MŠ Slunéčko Petra Šimonová a Petra Vithová.

Vedení radnice Prahy 5 usiluje o to, aby program Začít spolu našel návaznost i na prvním stupni některé z místních základních škol. „Nabízí se k tomu nově budované kapacity v ZŠ Nepomucká. Proto byla realizace tohoto zadání již součástí výběrového řízení na nového ředitele školy, kterým se od 1. srpna stal pan Tomáš Obdržálek. Dobré propojení programů v mateřských a základních školách je důležité pro jejich vzájemnou spolupráci a pro snadný přechod dětí na vyšší typ školy,“ dodává radní Janďourková.

———

Informace o vzdělávacím programu Začít spolu (mezinárodně „Step by Step“) jsou dostupné zde.

Metodické centrum programu Začít spolu v MŠ Slunéčko.

Přílohy ke stažení