Sokolská vlajka na radnici

08/10/2024

Praha 5 se připojila ke vzpomínce na členy Sokola, kteří obětovali své životy za vznik naší republiky a v boji proti nacistické okupaci a komunistickému režimu.

U příležitosti Památného dne sokolstva, který připadá na 8. října a patří mezi významné dny České republiky, byla na radnici ve Štefánikově ulici vyvěšena sokolská vlajka. Pietního aktu se zúčastnila starostka Radka Šimková a další zástupci městské části, za Českou obec sokolskou byla přítomna paní Ivana Černá.

Zleva: místostarostka Monika Shaw Salajová, radní Jolana Dočekalová, starostka Radka Šimková,

místostarosta Milan Kryl a Ivana Černá (Česká obec sokolská)

Datum Památného dne sokolstva připomíná události z roku 1941, kdy Reinhard Heydrich krátce po svém příchodu do protektorátu zahájil faktickou likvidaci sokolského hnutí. Česká obec sokolská byla rozpuštěna a její majetek zabaven. Při zásahu v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo zatýkalo sokolské činovníky. Byli mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů, odkud se naprostá většina z nich po skončení války nevrátila.