Dopravu na Smíchově zkultivují cykloobousměrky

04/10/2024

Na významné navýšení počtu cykloobousměrek v oblasti Smíchova se mohou těšit vyznavači jízdy na nejekologičtějším dopravním prostředku – bicyklu. Toto řešení je reakcí na velkou intenzitu cyklodopravy ve smíchovských v rovině situovaných ulicích; v oblasti přitom panuje čilý provoz nejen privátních, ale rovněž sdílených kol. Navýšení počtu cykloobousměrek je přitom součástí komplexnějších úprav souvisejících se změnami zón placeného stání na Smíchově.

Úpravy se – kromě zvýšení počtu cykloobousměrek – týkají především navýšení počtu jednotlivých parkovacích míst v těchto zónách a také rozšíření provozní doby parkovacích zón o víkendu tak, aby v nich o sobotách a nedělích neparkovali víkendoví návštěvníci hlavního města. Kromě toho dochází k rozšíření zóny, kde lze jezdit nejvýše třicetikilometrovou rychlostí, což významně zvyšuje bezpečí chodců a také cyklistů. Tyto zóny se přirozeně překryjí s cykloobousměrkami.

Cykloobousměrkou jsou označeny ulice, v nichž mohou auta jezdit pouze jednosměrně, avšak cyklisté v obou směrech. Toto řešení je v Praze 5 již dostatečně vyzkoušeno v některých ulicích, například v Nádražní. Ani cykloobousměrky nicméně nezaručují automaticky bezpečný provoz. Dopravní odborníci upozorňují, že všichni účastníci silničního provozu – cyklisté, chodci a motoristé – musejí v ulicích, jež jsou zřízeny v režimu cykloobousměrky, počítat s některými specifickými situacemi, a to právě kvůli „cyklistickému“ statutu takové ulice. Typickým příkladem může být přecházení vozovky chodcem, kdy si dotyčný uvědomuje pouze hlavní opačný směr a vstoupí cyklistovi přímo do cesty. Přesto lze očekávat snížení počtu střetů chodců s cyklisty v důsledku úbytku jejich jízd po chodníku.

Zároveň s uvedenými opatřeními dojde také k rozšíření takzvané modré zóny na Smíchově (až po Újezd), kdy se má přiblížit rozsahu, který je v městských částech Praha 1 a Praha 2. V nich činí podíl této rezidenční zóny o téměř polovinu více, než jak je tomu doposud právě v sousedící oblasti Smíchova.