Praha 5 má další dětskou skupinu

25/09/2024

Městská část Praha 5 otevřela na začátku září novou dětskou skupinu v lokalitě Na Hřebenkách. Jde o již třetí dětskou skupinu, která zde vznikla a jejímž provozovatelem je Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, p. o. Nová dětská skupina – Hřebenka III – je určena dětem od jednoho roku do dvou let.

Cílem této dětské skupiny je pomoci rodičům s brzkým návratem do zaměstnání a zajistit pro dítě kompletní a profesionální péči. Jedná se o adaptační skupinu s kapacitou pro 10 dětí ve věku 1–2 roky. Skupina dětem poskytuje příjemné rodinné prostředí a připravuje je na pozdější přechod do většího zařízení, přičemž se snaží zachovat jejich smysl pro hravost a zároveň rozvíjet zvídavost a radost z objevování.

Hřebenka III se tak připojila ke dvěma již osvědčeným dětským skupinám Hřebenka I a II. Zatímco tu první mohou navštěvovat děti od 18 měsíců do 2,5 roku, druhá má věkovou hranici od 2,5 věku do 3 let. Společně všechny tři dětské skupiny pokrývají kapacitu až 54 dětí a přednostně jsou do nich přijímány děti s trvalým bydlištěm v městské části Praha 5.

„Jsem ráda, že Praha 5 disponuje další dětskou skupinou, která může výrazně pomoci zejména maminkám samoživitelkám. Naší snahou je navíc i zde propojovat různé projekty a přispívat k navazování mezigeneračních vztahů. Snažíme se například aktivizovat naše seniory z komunitních center Louka a Konírna, kteří sem dochází dětem číst knížky,“ komentuje místostarostka Monika Shaw Salajová (SEN 21).

O každou skupinu se starají tři pečující osoby, které se řídí mottem „Jsme průvodci dětského poznávání“. Dítě dostává velký prostor pro hru jak spontánní, kdy si volí nějakou činnost, tak i hru řízenou, kterou organizuje pečující osoba. Dětské skupiny se navíc nacházejí v objektu s rozsáhlou zahradou, která je využívána k venkovním hrám.

„Pro tento účel máme k dispozici krásný prostor plný zeleně s dětským hřištěm a terasu, které zajišťují celoroční pobyt dětí na čerstvém vzduchu. O zahradu se staráme společně s dětmi, například tady pěstujeme zeleninu a bylinky,“ říká Zora Nováková Vlasáková, vedoucí dětských skupin Hřebenka.

Další informace lze najít na webových stránkách dětských skupin.

Dětská skupina Hřebenka III, reg. č. CZ.03.01.02/00/24_061/0004347 je spolufinancována Evropskou unií v rámci OP Zaměstnanost plus.