V Praze 5 zmizí rozsáhlá plocha určená pro sport. Změna územního plánu zde umožní výstavbu bytového komplexu

21/06/2024

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé hl. m. Prahy schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce. Zelenou tak dostane developerský projekt Šemíkův břeh. V jeho rámci vznikne v území mezi Strakonickou ulicí a Vltavou zástavba polootevřených bloků s převažujícím bydlením, doplněná parterem s nebytovými prostory pro obchody a služby. Investor hodlá do této lokality umístit zhruba 54 tisíc m2 podlažní plochy. Součástí projektu bude i náplavka s relaxační zónou a cyklostezkou.

Současné vedení radnice Prahy 5 považuje změnu územního plánu za nešťastnou. „Problém spatřujeme zejména v nenávratné ztrátě velké plochy, která mohla být využita pro sport, jak tomu bylo i v minulosti. Adekvátní náhrada pozemků funkčně vymezených pro sport není v oblasti dolního Smíchova vyřešena,“ vysvětluje starostka Radka Šimková (Praha 5 sobě). Manévrovací prostor současných radních v této věci byl však velmi omezený. Museli totiž jednat v intencích memoranda, které v roce 2018 uzavřela s investorem SEBRE předchozí politická garnitura a které je podle právních analýz závazné.

Přesto se radnice od počátku minulého roku pokoušela s investorem dohodnout, aby alespoň částečně zachoval sportovní funkci v daném území a zároveň, aby zvýšil příspěvek na rozvoj veřejné infrastruktury pro naši městskou část. V září 2023 tehdejší starosta Pašmik také požádal magistrát o odložení pořizované změny územního plánu, dokud nebude rušená sportovní infrastruktura adekvátně nahrazena. „Hlavní město, které o změnách územního plánu rozhoduje, se však dohodlo s investorem na uzavření smlouvy, která za finanční příspěvek umožní zrušit poslední významnou plochu na Smíchově určenou pro sport,“ konstatuje místostarosta a místopředseda Výboru pro územní rozvoj Milan Kryl (Piráti).

Podle smlouvy by měl investor za schválenou změnu územního plánu poskytnout Praze recipročně celkem 100 milionů korun na občanskou vybavenost se sportovním a rekreačním využitím; z toho 48,6 mil. korun připadne přímo městské části. Zavázal se rovněž k rekonstrukci veřejných prostranství Strakonické ulice a Hořejšího nábřeží ve výši 13,9 mil. korun a k vybudování pobytového parku na nábřeží Vltavy v hodnotě 51,2 mil. korun. „Tahle změna územního plánu je smutná zpráva pro sport na Praze 5. Bude mít za následek významné oslabení sportovní vybavenosti v dolní části Smíchova, a to nenahradí ani finanční příspěvek investora. Musíme jen doufat, že hlavní město opravdu použije svoji část prostředků do rozvoje sportu na území Prahy 5, tak jak přislíbilo,“ hodnotí výsledek jednání místostarostka a radní pro sport Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Se změnou územního plánu ve prospěch realizace projektu Šemíkův břeh nesouhlasilo ani mnoho místních obyvatel. Stovky jich podepsali výzvu Spolku za lepší Smíchov, která požadovala zachování využití pozemků pro sport. Argumentovali mimo jiné tím, že projekt je v rozporu s „Koncepcí pražských břehů“, kterou v roce 2014 zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V této souvislosti připomínali i řadu dalších projektů, které v oblasti vyrůstají nebo se připravují – např. Smíchov City, Zlatý Lihovar, Archa Smíchov nebo New Horizon – a mohou generovat poptávku po sportovištích.