PRAHA 5 SE ÚSPĚŠNĚ ZAPOJILA DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU SUPERBE

20/06/2024

MČ Praha 5 v roce 2023 aktivně spolupracovala s vedoucím partnerem projektu Hochschule München na projektové žádosti k mezinárodnímu projektu v rámci evropského dotačního titulu INTERREG Central Europe pod názvem SuPeRBE – Supporting Cross-scale Planning and Policy Readiness for a Resilient Built Environment (CE0200768). Projektová žádost byla úspěšná, projekt začal k 1. 6. 2024 a potrvá celých 30 měsíců, tj. až do 30. listopadu 2026.

MČ Praha 5 si zapojení do projektu velmi cení, Česká republika je velmi žádaným partnerem, zejména na úrovni municipalit a universit. Vedení radnice si od zapojení do projektu slibuje možnost konkrétního využití příkladů dobré praxe, vyzdvižení mezi špičku v rámci mezinárodní spolupráce a jedinečnost v evropském měřítku. Spolupráce se špičkovými partnery napříč centrální Evropou v rovinách státní a veřejná správa, universitní, R&D&I prostředí, podnikatelský sektor, SME, včetně vybraných zahraničních municipalit je pro nás výzvou a cestou k růstu a úspěchu. Přínosy vidíme také v zapojení aktérů v území, budování tematické uživatelské komunity, která bude mít přístup k výstupům projektu, sdílet data na bázi Open Data Policy. Výstupy budou veřejně dostupné, bez licencí.

Vedoucím partnerem projektu je německá Hochschule München University of Applied Sciences. Spolu s MČ Praha 5 je druhým partnerem z České republiky České vysoké učení technické Praha, UCEEB. Z Rakouska je partnerem The Austrian Association of Cities and Towns, Chorvatsko zastupuje City of ŠibenikEIHP – Energy Institute Hrvoje Požar, Itálii pak iiSBE Italia R&D, SME, Maďarsko reprezentuje FeliCity Ltd., SME.

Ve dnech 17. – 18. června 2024 proběhlo oficiální zahájení vedoucím partnerem projektu v prostorách Hochschule München společně s prvním zasedáním General Assembly a zasedáním Project Steering Committee. Zahájení se za MČ Prahy 5 zúčastnila Kateřina Nedbalová z oddělení EU fondů a dotací. Další setkání partnerů projektu ve formátu General Assembly proběhne ve dnech 13. – 14. listopadu 2024 v Praze a MČ Praha 5 spolu s ČVUT UCEEB budou hostiteli setkání.

Velmi hmatatelným výstupem projetku je vývoj a testování vědecky podložené, personalizované IT platformy, aplikace na klíč SuPeRBE, která bude přizpůsobená realizaci adaptačních opatření. Projekt se dále zaměřuje na zvýšení schopnosti středoevropských měst řídit rizika a přizpůsobovat se jim tím, že bude zavádět systémové přístupy podporované inovativními IT nástroji a metodikami rozhodování pro regionální a místní orgány veřejné správy. Platforma by měla napomoci zlepšit začleňování adaptace na změnu klimatu do politických nástrojů a zlepšit odolnost středoevropských území.

Společným úsilím bychom měli hledat cestu a zvyšovat kompetence a kapacitu veřejných orgánů při zavádění, řízení a hodnocení adaptačních opatření v územních měřítcích. Cílem je aktivně zapojit místní orgány veřejné správy do testování inovativních přístupů k adaptaci a řízení rizik, podporovat zavádění místních pokročilých klimatických služeb a začleňovat adaptaci na změnu klimatu ve městech do klíčových politických nástrojů, a to za pomoci veřejné diskuze s aktéry v území, místními tematicky zaměřenými zájmovými skupinami.

Projekt je současně odpovědí na chybějící metodiky a nástroje pro rozhodování orgánů veřejné správy. Má napomoci příliš složitému definování potřeb při řízení a hodnocení adaptačních opatření. Zároveň je odpovědí na nedostatek IT nástrojů a relevantních dostupných platforem, má napomoci řešení absence synergie mezi politickými nástroji a v neposlední řadě zkvalitnit komunikaci mezi zúčastněnými stranami.

Role MČ Praha 5 spočívá zejména v:

• Poskytování zpětné vazby a poradenství během vývoje platformy SuPeRBE, v podpoře cyklu týkajícího se realizace adaptačních opatření ze strany obce v různých územních měřítcích, např.: diagnostika současného stavu městské čtvrti, studie optimálních strategií, scénářů, monitorování realizace opatření, hodnocení dosažených výsledků.
  • Spolupráci na provedení české případové studie. Platforma SuPeRBE bude přizpůsobena Praze 5 s ohledem na místní priority a podmínky, dostupnost a přístupnost dat, specifické potřeby.
  • Platforma bude testována ve vztahu k politickému nástroji zvolenému městskou částí, např.na podporu přípravy plánu adaptace na změnu klimatu.
  • Poskytnutí vstupních informací týkajících se využití platformy SuPeRBE k posílení provádění opatření pro přizpůsobení se změně klimatu prostřednictvím souboru klíčových politických nástrojů: posouzení dopadů projektů a městských plánů malého rozsahu, strategické posouzení vlivů městských plánů na životní prostředí, plány přizpůsobení se změně klimatu, národní plány obnovy a odolnosti atd.
  • Praha 5 se bude také podílet na konkrétních aktivitách projektu jako jsou workshopy, setkání s občany, odborné diskuze nebo organizaci pravidelných setkání projektového týmu.
  • V neposlední řadě se bude podílet na popularizaci dotčených témat a projektových aktivit samotných.

Webová stránka: https://www.interreg-central.eu/projects/superbe/

Za realizaci projektu zodpovídá:

Ing. Kateřina Nedbalová, projektový manažer

Oddělení EU fondů a dotací