Praha 5 má novou lavičku Jaroslava Foglara

07/06/2024

Na hřišti na Dětském ostrově byla odhalena další foglarovská lavička, již druhá na území naší městské části a celkově sedmá v Praze. I tato je věnovaná románové tvorbě spisovatele Jaroslava Foglara, v tomto případě jeho knize „Strach nad Bobří řekou“. Slavnostní události se za radnici Prahy 5 zúčastnila starostka Radka Šimková (Praha 5 sobě) a radní pro životní prostředí a veřejný prostor Milan Vrkoč (SEN 21).

V Praze 5 od loňska funguje lavička v Prokopském údolí na počest románů „Pod junáckou vlajkou“ a „Devadesátka pokračuje“. Ani umístění lavičky na smíchovském ostrově není náhodné.

Poblíž v Malostranské vodárenské věži měla od prosince 1937 klubovnu Dvojka, skautský oddíl vedený desítky let právě Jaroslavem Foglarem neboli Jestřábem. Tady jeho členy zastihl i zákaz skautingu v době války. Nacisté poté klubovnu zapečetili a s ní i mnoho oddílového majetku včetně cenných kronik. Právě pro ně se jedné zimní noci vydal Jaroslav Foglar se staršími členy oddílu. Jejich dobrodružství jsou popsána ve zmíněném románovém pokračování slavných „Hochů od Bobří řeky“.

Autorkou ručně vyřezávané lavičky z dubového dřeva je Magdalena Mézlová, která ji vyzdobila motivy z knihy „Strach nad Bobří řekou“. Instalaci na Dětském ostrově zorganizovala nadace u příležitosti nového, již šestého vydání románu, který tentokrát vyšel s ilustracemi výtvarníka Petra Nováka (Ticho762). Vytvoření lavičky finančně podpořili příznivci a obdivovatelé Foglarova díla.

foto zprava: řezbářka Magdalena Mézlová, starostka Prahy 5 Radka Šimková (uprostřed), radní Milan Vrkoč (zcela vlevo)

Přehled všech laviček Jaroslava Foglara najdete na https://www.skautskanadace.cz/lavicky-jaroslava-foglara