Na Barrandovském mostě pomůže bypass

16/05/2024

Zvýšení dopravní kapacity Barrandovského mostu přinese vybudování takzvaného bypass sjezdu na Modřanskou ulici. Nápadité a inovativní řešení má plnou podporu Prahy 5.

Zkapacitnění Barrandovského mostu je podmínkou spuštění Radlické radiály, což je projekt, který po řadu let blokovala odvolání obyvatel Jinonic; ti požadovali jeho přepracování. Problematický však není jen horní konec radiály s napojením na D5, ale i dolní za vyústěním tunelu na Zlíchově. „Dohodli jsme s vedením Prahy kompromis spočívající ve vydání územního rozhodnutí podle původního projektu s následnou úpravou dílčích projektů na obou koncích radiály a zvýšením kapacity Barrandovského mostu výstavbou bypassu v Braníku,“ popsal dohodu o odblokování zastaveného povolovacího procesu místostarosta Prahy 5 Milan Kryl (Piráti).

Toto řešení umožní bezodkladně povolit stavbu nezbytného tunelu, který je nejsložitější částí Radlické radiály. Proto s ním souhlasí radličtí podporovatelé petice za urychlení výstavby radiály i jinoničtí autoři opačné petice za přepracování projektu. Spokojeni budou i Barrandovští, protože navržená úprava mostu radikálně zkrátí každodenní zácpy na ulicích K Barrandovu a Strakonická. Návrh na zkapacitnění Barrandovského mostu pomocí bypassu spočívá v propojení Strakonické a Jižní spojky novým přemostěním sjezdu na zmíněnou Modřanskou ulici. Současné zácpy na mostě a časté nehody jsou způsobeny krátkým průpletem pro křížení aut jedoucích od Barrandova a od Strakonické. Pokud se automobily ze Strakonické připojí na Jižní spojku až za sjezdem na Modřanskou, k proplétání nedojde a zvýší se rychlost dopravy a kapacita mostu. Pozitivní změna se projeví nejen na ulici K Barrandovu, ale i ve směru od Smíchova.

„Takzvaný bypass přes Modřanskou komunikaci byl avizován již do čtvrté etapy oprav Barrandovského mostu. Jelikož se práce uspíšily, tak poslední informace je taková, že TSK má do konce tohoto roku vytvořit dopravní model, který vyhodnotí snížení intenzity provozu, a podle výsledků se rozhodne o této investici, která by znamenala další krok k realizaci tolik potřebné Radlické radiály,“ dodal opoziční zastupitel Jan Panenka z ODS a člen dopravního výboru.