Finanční ztráta MČ Praha 5

V Praze dne 16. 4. 2024

INTERPELACE:

Vážený pane radní,
včera se po mnohaměsíčním tápání a neuvěřitelných historkách s obálkami Radě městské části Praha 5 na podruhé podařilo vybrat provozovatele pátečních trhů a velikonočních trhů.
Nechci ani připomínat, že velikonoční trhy holt prostě letos nebyly, ani vyjádření pana senátora Václava Lásky, který komentoval obálkovou kauzu v novinách takto: „Ten pán přišel s historkou, že to tam zapomněl. My tomu sami nevěříme. Ale nejsme schopni dokázat, že to tam nechal úmyslně. Sám se diskvalifikoval“. Přeloženo do češtiny, i kdyby pán nabídl pachtovné dvojnásobné, než ostatní, stejně by nevyhrál neb cena tvořila 40 procent hodnocení a 60 procent subjektivní kritéria.
Staronový organizátor trhů tak překvapivě vyhrál o jeden jediný bod, i když cenu měl výrazně nižší. To, proč jsem se rozhodl Vás obtěžovat s interpelací je však to, co toto roztomilé dobrodružství radnici stálo a kdo to zaplatí. I když budu při zemi, za neuskutečněný jeden den trhů radnice, jestli dobře počítám, přichází o více než 30 tisíc korun. Další náklady stálo ono tajné právní stanovisko, jak se máte chovat při převzetí obálky s 5 tisíci. A tak se musím zeptat, kdo to všechno zaplatí?
A nyní již ke konkrétním otázkám:
1. Z jakého důvodu se vyhlašovaly trhy až v lednu tohoto roku, a ne s předstihem, aby nevznikla zbytečná pauza v provozování?
2. Proč jste již v té době neřešil problém s organizátorem, který si „zapomněl“ obálku u Vás na radnici v prosinci 2023?
3. O kolik finančních prostředků radnice přišla tím, že se neuskutečnily Velikonoční trhy a kdo tuto ztrátu zaplatí?
4. Proč nikdy nebylo předloženo na vědomí radě – zastupitelům právní stanovisko k případu obálky?
5. Žádám Vás o zveřejnění tohoto stanoviska a o informaci, kolik toto právní stanovisko k obálce s pěti tisíci korunami stálo?

Děkuji za odpovědi

Bc. Lukáš Herold,
zastupitel MČ Praha 5
předseda zastupitelského klubu ODS při ZMČ Praha 5

Odpověď:

Vážený pan
Bc. Lukáš Herold
zastupitel MČ Praha 5

V Praze dne 15. 5. 2024

Věc: odpověď na interpelaci ze dne 16. 4. 2024

Vážený pane zastupiteli,

k Vašim otázkám sděluji následující:
Ad 1)
Z důvodů přetíženosti odboru OSP, který připravuje tyto materiály do RADY. Odbor OSP musel zkoumat a odstranit chyby v pachtovní smlouvě uzavřené v roce 2022, a to zejména nekonání velikonočních trhů v roce 2022, a potom hlavně nesprávně uvedené termíny konání vánočních trhů v roce 2023. Pro tento případ se musel uzavřít dodatek ke smlouvě z roku 2022 – termíny vánočních trhů byly v rozporu s aktuálním zněním vyhlášky č. 9/202I Sb. hl. m. Prahy, kterou se vydává tržní řád.
Podstatná část Dodateku č. 1 k Pachtovní smlouvě k provozování trhů na pěší zóně Anděl č.0026/0/OSP/22:

Čl. III Předmět dodatku
1) Smluvní strany se dohodly na změně termínu konání Vánočních trhů v roce 2023 následujícím způsobem: Vánoční trhy každý kalendářní den v termínu ode dne 26. 11. 2023 do 24. 12. 2023.
2) Smluvní strany se dohodly na kompenzaci za zkrácení termínu konání Vánočních trhů v roce 2023 tak, že Pachtýř se zavazuje uspořádat gastronomické trhy na části Prostranství, specifikovaném v příloze č. 1 tohoto dodatku, v následujících termínu: Specializované gastronomické trhy v období od 25. 12. 2023 do 31. 12. 2023 v době od 10:00 do 20:00 hod. (celková plocha záboru pro tyto gastronomické trhy činí 68,8 m2 – viz. příloha č. 1 dodatku).
3) Smluvní strany shodně prohlašují, že termíny pořádání Specializovaných gastronomických trhů dle předchozího odstavce kompenzují Pachtýři zkrácení termínu konání Vánočních trhů v roce 2023 sjednané v odst. 1. Výše pachtovného tedy zůstává v původní výši.
4) V ostatních ujednáních zůstává Smlouva beze změn.
Ad 2)
Problém se zapomětlivým potenciálním organizátorem jsem řešil bezprostředně po nalezení obálky v mé kanceláři.

Ad 3)
RADA MČ Prahy 5 nevybrala pro rok 2024 provozovatele velikonočních trhů, na rozdíl od roku 2022, kdy byl provozovatel velikonočních trhů vybrán, avšak trhy se přesto nekonaly. Hovoříme-li o ztrátě v porovnání s rokem 2022, mohu konstatovat, že k žádné ztrátě nedošlo.

Ad 4)
Právní stanovisko bylo RADĚ předloženo jako jedna z příloh k projednávanému bodu č. 47 dne 26.2. 2024.

Ad 5)
Objednávku na toto právní stanovisko vyřizovalo právní oddělení MČ Prahy 5, takže nevím, kolik stálo. Pokud lze či nelze zveřejňovat toto právní stanovisko není otázka na mne, ale spíše na právní oddělení eventuálně na gesčního radního pro otevřenou radnici.

Ing. Milan Vrkoč
radní pro veřejný prostor a životní prostředí