Bezpečnostní situace v Praze 5 nám není lhostejná
04/12/2023Na radnici Prahy 5 proběhlo setkání k problematice bezpečnosti na území naší městské části. Svolala ho starostka Radka Šimková (PRAHA 5 SOBĚ), především v reakci
na obsah petic, které vznikají v různých lokalitách Pětky.
Akci s názvem „Fórum o bezpečnosti v Praze (5)“ moderoval Václav Kučera (PRAHA 5 SOBĚ), předseda Výboru sociálního a zdravotního ZMČ Praha 5. Panelové diskuze se kromě starostky Šimkové (PRAHA 5 SOBĚ) zúčastnila za místní politiky také místostarostka pro sociální oblast Monika Shaw Salajová (SEN 21), vystoupili v ní zástupci petentů a občanů z Barrandova a okolí smíchovského parku Na Skalce Tereza Vránová, Kristýna Klier a Filip Pavlíček, předseda protidrogové komise magistrátu Pavel Bém, příslušníci městské i státní policie a zástupci neziskových organizací Sananim a Naděje, Armáda spásy, které poskytují sociální služby lidem závislým na návykových látkách a lidem bez přístřeší.
Podle názoru přítomných občanů se bezpečnostní situace v Praze 5 v posledních letech zhoršuje. Vnímají zvýšené množství lidí bez domova, opilců a uživatelů drog. Narůstající problém pociťují i při pohybu v místních parcích a poblíž základních škol. V tomto duchu vystoupila i Dita Danešová ze ZŠ U Santošky, členka Parlamentu dětí a mládeže. Ten v naší městské části nedávno vznikl právě proto, aby byly více slyšet i názory našich mladších spoluobčanů.
Fórum o bezpečnosti v Praze (5). Foto: Veronika Eichlerová
Diskuze se z velké části zabývala otázkou drogově závislých, která nabyla na závažnosti poté, co předchozí vedení radnice vypovědělo nájem kontaktnímu centru Progressive v Mahenově ulici. V Praze 5 nyní funguje pouze centrum Sananim v ulici Na Skalce, které kapacitně postačuje. Podle Pavla Béma se na tomto příkladu jasně ukázalo, že bez rozšiřování sítě adiktologické pomoci není možné s problémem koncentrace drogově závislých účinně pohnout. Mělo by proto vzniknout více kontaktních center rozprostřených po celé metropoli. Bývalý primátor věří, že do půl roku se otevře jedno nové a poté v krátké době další dvě. Toto řešení považuje za jediné možné i vedoucí smíchovského centra Sananim Josef Šedivý.
Starostka Radka Šimková zdůraznila, že městská část se situací zabývá se vší vážností, zejména prostřednictvím své bezpečnostní komise a týmu Anděl, který založil její předchůdce ve funkci Jaroslav Pašmik. Podle informací od policejních sborů se sice trestná činnost v Praze 5 nezvyšuje, ale radnice chápe, že je nutné zabývat se i tím, zda se občané skutečně cítí bezpečně. Starostka se připojila k názoru, že k problematice by se mělo přistupovat koncepčně na území celého hlavního města, a to z hlediska pravomocí samosprávy, práce policie i poskytovatelů sociálních služeb. Kromě zřízení dalších kontaktních center pro drogově závislé považuje za nutné i zvýšení ostrahy problematických míst a intenzity jejich úklidu.
Místostarostka Monika Shaw Salajová připomněla, že magistrát v roce 2022 schválil koncepční materiál „Optimální síť adiktologických služeb“ zaměřený na rozvoj potřebných kapacit. Apelovala na jeho dodržování, které není dostatečné. Praha 5 to pociťuje právě v přetíženosti kontaktního centra Sananim, jemuž musí navíc vypomáhat z vlastních zdrojů, bez finanční náhrady ze strany magistrátu. Zmíněný materiál je součástí „Strategie hlavního města Prahy pro oblast závislostního chování na období 2022–2027“, kterou ale magistrátní politici v praxi nenaplňují, což na fóru kritizoval i Pavel Bém.
Fórum o bezpečnosti přineslo zhruba tříhodinovou diskuzi občanů, politiků a odborníků, která byla pro další zájemce přenášena v přímém přenosu na kanálu YouTube.
Zde je také možné zhlédnout její záznam: https://www.youtube.com/watch?v=rOd62nxFwoM.
Fórum o bezpečnosti v Praze (5). Foto: Veronika Eichlerová