100 let od vzniku Československa: Koncert BACH-COLLEGIA PRAHA v kostele sv. Václava

30/10/2018

Bach-Collegium Praha pod taktovkou dirigenta Jiřího Mátla odehrálo v pondělí 29. 10. 2018 slavnostní „Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa“. Posluchači zcela zaplnili  kostel sv. Václava na Smíchově a výkon hudebního tělesa ocenili dlouhotrvajícím potleskem.

Na začátku koncertu posluchače přivítal zástupce starosty Lukáš Herold, pod jehož záštitou se kulturní večer konal. Připomněl, že při oslavách výročí vzniku republiky nesmíme nikdy zapomínat především na všechny, kdo za naši vlast položili životy. Zdůraznil, že naše demokratická současnost není samozřejmostí, a je třeba vážit si jí „a vždy bránit svobodu jednotlivce i národa“.

Jeho slova podpořil a doplnil pan Petr Hořejš – autor legendární čtrnáctidílné knižní série o české historii Toulky českou minulostí (vydávané v letech 1979–2016).

Ano, zhruba polovinu dějin naše republika prožila v tragických okolnostech. Jsem rád, že se lidé během oslav výročí vzniku naší republiky hlásí k symbolům, to je dobře, oslavy měly duchovní rozměr. Lidé obdivovali otevření zrekonstruovaného Národního muzea, je to opravdu nádhera. Potěšilo mne i to, že se slavilo všude, nejen v Praze, a lidé přišli navzdory nepříznivému počasí. Ovšem zcela nový úhel pohledu na oslavy jsem si uvědomil, když jsem zjistil, že je u nás 24 stoletých občanů, kteří oslavili ´století´ se svou vrstevnicí – republikou. Napadlo mne totiž personifikovat naši republiku. Jako živá bytost tedy  prodělala první zdravotní kolaps už ve dvaceti letech, v roce 1938. Další téměř smrtelná rána přišla v jejích třiceti, v roce 1948. A když bylo naší vlasti padesát, skolila ji třetí rána – rok 1968. Uvědomme si, že pro nikoho není jednoduché vzpamatovat se po třech těžkých infarktech!“ řekl mimo jiné Petr Hořejš a rovněž on připomněl, že „svoboda je křehká a je třeba ji stále bránit“.

Jsem rád, když vidím spoustu iniciativ mladých lidí s cílem vrátit se k ideám T. G. Masaryka. Mohlo by se zdát, že jeho idea společného státu Čechů a Slováků se nepovedla. I já jsem želel rozpadu našeho federativního uspořádání. Ale pravdou zůstává, že náš nynější vztah se Slovenskem je nejlepší, jaký kdy byl. Dal by se charakterizovat jako rozevřená kniha, graficky dobře rozvržená,“ řekl Petr Hořejš ve své promluvě k české státnosti.

Po té následoval koncert, v němž účinkovali:

Marta Fadljevičová – soprán

Lucie Hilscherová – alt

Václav Čížek – tenor

Radek Krejčí – bas

Linda Sítková – varhany

komorní sbor a orchestr Bach-Collegium Praha

Jiří Mátl – dirigent

 

Program koncertu:

Josef Klička (1855 – 1937): Fantasie na motivy symfonické básně Vyšehrad, op.33, pro varhany

Antonín Dvořák (1841 – 1904): Mše D-dur “Lužanská”, op.86, pro smíšený sbor, sóla, orchestr a varhany

 

  • Záznam z koncertu ke shlédnutí zde.

 

Kontakt

Městská část Praha 5
nám. 14. října 1381/4
150 00 Praha 5

Tel.: +420 257 000 511 E-mail: podatelna@praha5.cz

ID datové schránky: yctbyzq

Podrobné kontakty a úřední hodiny

Sociální sítě