Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad

 
 
 

Laureáti soutěže Talent Prahy 5 vystoupí 4. února na jednom pódiu s Pražskou komorní filharmonií

Další ročník hudební soutěže pro mladé talenty, kterou již pošesté pořádá Městská část Praha 5 ve spolupráci s Pražskou komorní filharmonií, nabídne jejím vítězům unikátní příležitost zahrát či zazpívat si v doprovodu jednoho z nejprestižnějších orchestrů u nás, Pražské komorní filharmonie. Vítěze soutěžního klání s příznačným názvem Talent Prahy 5 konaného pod záštitou Michala Šestáka, radního pro školství a kulturu, a Marie Ulrichové-Hakenové, předsedkyně kulturní komise, vybrala odborná porota složená z předních hudebních profesionálů na základě uměleckých výkonů, jež předvedli reprezentanti hudebních škol ve finálovém kole.

Slavnostní večer, který se uskuteční 4. února v Národním domě na Smíchově, bude patřit laureátům soutěže, kteří budou oceněni společným vystoupením s již zmiňovaným ansámblem pod vedením renomovaného dirigenta Leoše Svárovského.

 

„Talent Prahy 5 sleduje zájem o hodnotnou hudbu a umělecké výkony mladých hudebních amatérů a těm nejlepším umožňuje veřejné účinkování s podporou profesionálních hráčů. Nadané umělce jakýchkoliv oborů je třeba podporovat už v mladém věku, nejen ve smyslu kvalitního vzdělání a praxe, ale potřebují rovněž získat sebevědomí pro budoucí směřování,“ vysvětluje ředitel Pražské komorní filharmonie Radim Otépka, který je zároveň členem poroty, a dodává: „Jsme rádi, že vedení MČ Prahy 5 vsadilo právě na podporu mladých v jejich volnočasových aktivitách, za což mu patří velký dík.“

Do poroty letošního ročníku dále zasedli a nejlepší hudební výkony vyhodnotili předsedající dirigent Leoš Svárovský, muzikolog Ludvík Kašpárek, muzikoložka, hudební publicistka a redaktorka Hana Jarolímková, předsedkyně kulturní komise MČ Prahy 5 Marie Ulrichová-Hakenová a zastupitel MČ Praha 5 Lukáš Herold. O průvodní slovo koncertu se postará Martina Klausová, programová ředitelka Radia Classic FM.

 

Vstupné na koncert, jehož začátek je plánován na 19:30, je zdarma. Adresa konání: Národní dům na Smíchově, nám. 14. října 16, Praha 5. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz.

„Soutěže se mohou každoročně zúčastnit mladí umělci s bydlištěm v Praze 5 nebo působištěm na některé z hudebních škol či v některém ze souborů sídlících v naší městské části. Snažíme se rovněž dát pražským účastníkům šanci seznámit se, najít inspiraci či poměřit své síly s talentovanými žáky ze zahraničí, proto pravidla soutěže umožňují také účast sólistů z evropských měst, s nimiž Praha 5 udržuje partnerské kontakty. Jednou z podmínek je však věk do 24 let,“ uvádí Marie Ulrichová-Hakenová, předsedkyně kulturní komise MČ Prahy 5, která letošní ročník zaštiťuje.

Po úvodní skladbě Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, jež večer odstartuje, se představí první sólista, patnáctiletý tenorista David Šavlík z bratislavské ZUŠ Jána Albrechta. V doprovodu orchestru zazpívá hned dvě skladby, Caro mio ben od Giuseppe Giordaniho a árii Monostata z opery Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Následovat bude další Mozartův kus, tentokrát Koncert pro flétnu a orchestr D dur v podání čtyřiadvacetileté flétnistky Veroniky Klírové, jež je studentkou Akademie múzických umění a tance v Kolíně nad Rýnem. Po přestávce vystoupí osmnáctiletá Tereza Kurimaiová z pražské ZUŠ Na Popelce, která předvede svou klavírní hru při přednesu Velké polonézy Frédérica Chopina. Posledním z mladých talentů bude opět hráč na klavír Viktor Molnár z Konzervatoře Leo Weinera v Budapešti, který se představí během skladby Capriccio brillante již zmiňovaného Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Slavnostní večer okoření smíšený sbor Bach-Collegium Praha pod vedením sbormistra Jiřího Mátla. Bach-Collegium se věnuje interpretaci vokálně instrumentálních děl, jejichž prostřednictvím chce publiku přiblížit bohatství a rozmanitost skladeb starých mistrů a oživit jejich odkaz. V jeho podání zazní dvojice skladeb od Františka Xavera Brixiho, které se stanou závěrečnou tečkou za celým večerem.

Pozvánky (každá z nich platí jako vstupenka pro dvě osoby) jsou k vyzvednutí na těchto místech:

  • Informační středisko, Štefánikova 13, 15 a Barrandov, Krškova 807
  • Infocentrum, Štefánikova 30
  • Recepce ÚMČ P-5, nám. 14. října č. 4
  • Galerie Portheimka  (pokladna)

 

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)

Hebridy, předehra

 

Giuseppe Giordani (1751–1798)

Caro mio ben

David Šavlík – tenor (ZUŠ Jána Albrechta - Bratislava)

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Árie Monostata z opery Kouzelná flétna

David Šavlík – tenor (ZUŠ Jána Albrechta - Bratislava)

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Koncert pro flétnu a orchestr D dur, první a druhá část

Veronika Klírová – flétna (Akademie múzických umění a tance - Kolín nad Rýnem)

 

PŘESTÁVKA

 

Frédéric Chopin (1810–1849)

Velká polonéza, op. 22

Tereza Kurimaiová – klavír (ZUŠ Na Popelce)

 

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)

Capriccio brillante

Viktor Molnár – klavír (Konzervatoř Leo Weinera - Budapešť)

 

František Xaver Brixi (1732–1771)

Offertorium pastorale in G pro smíšený sbor, smyčce

a varhanní continuo

Bach-Collegium Praha – sbormistr Jiří Mátl (Praha)

 

František Xaver Brixi (1732–1771)

Gloria (Missa solemnis in D, „Vyšehradská“) pro smíšený sbor,

orchestr a varhanní continuo

Bach-Collegium Praha – sbormistr Jiří Mátl (Praha)

Přečteno: 15801x
Publikováno: 29.01.2013, poslední změna: 29.01.2013
Autor: Odbor vnějších vztahů
Vytisknout