Titulní stránka PĚTKA PRO VÁS Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad

Soutěž Prahy 5 "Talent roku" zná své vítěze

Třetí ročník soutěže „Talent roku“, kterou vyhlásila na podzim loňského roku městská část Praha 5, už má své vítěze. Ti vystoupí s Pražskou komorní filharmonií na velkém koncertu „Talent Prahy 5“ v Národním domě na Smíchově 21. 1. 2010 v 19.30 hodin. Porota, které předsedal šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice Leoš Svárovský, vybrala tyto soutěžící: na prvním místě se umístila Tereza Ratajová, hráčka na lesní roh, druhé místo získal mladý dirigent Jiří Rožeň a třetí místo obsadily zpěvačky Lucie Taublerová a Kristýna Háblová. Na koncertu také zahraje vítězka předchozích ročníků klavíristka Marie-Anna Bukačová.

„Tato soutěž je určená pro žáky základních uměleckých škol a studenty soukromých učitelů, navazuje na tradiční cyklus koncertů vážné hudby, které městská část pravidelně pořádá v Národním domě na Smíchově. Jsme příjemně překvapeni nejen počtem zúčastněných soutěžících, ale porotu především potěšily jejich výkony,“ řekl starosta Milan Jančík. „Navíc naše pozvání přijali i účinkující z některých partnerských měst. Rád bych pozval obyvatele a návštěvníky Prahy 5 na lednový koncert v Národním domě na Smíchově,“ dodává.

Slavnostní koncert „Talent roku 2009“ s Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou světoznámého dirigenta Leoše Svárovského se uskuteční pod záštitou starosty MČ Praha 5 Milana Jančíka a zástupce starosty Lukáše Herolda. Z partnerských měst Prahy 5 dorazí také zahraniční hosté - slovenský violoncellista Hodu Johanpoura z Maďarska nadějný akordeonista Szabó Ádám.

„Všichni přistoupili ke své účasti v soutěži se vší vážností a vervou, stejně zodpovědně se své role zhostila i porota. A zahrát si s profesionálním orchestrem je pro žáky základních uměleckých škol obrovskou motivací a neocenitelnou zkušeností,“ podotýká místostarosta Lukáš Herold.

V porotě zasedli kromě dirigenta Leoše Svárovského také ředitel PKF Radim Otépka, muzikologové Oldřich Pulkert a Lubomír Kašpárek, šéfredaktorka Hudebních rozhledů Hana Jarolímková. Za radnici se do porotních křesel posadili zástupce starosty Lukáš Herold a zastupitelka MČ Praha 5 Eva Kalhousová.

Posluchači se mohou těšit na výběr z děl mistrů jako je Carl Maria von Weber, Giovanni Battista Pergolesi, Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Giuseppe Giordani, Joseph Haydn nebo Edward Grieg.
Publikováno: 19.01.2010, poslední změna: 20.01.2010