Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad šipka doprava Aktuality

 
 
 

Památný den romského holocaustu

Romové z celé Evropy si 2. srpna připomínají Památný den romského holocaustu. V polské Osvětimi a v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka bylo během noci z 2. na 3. srpna 1944 v plynových komorách zavražděno 2.898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Při této příležitosti můžete do 3. srpna navštívit putovní výstavu "Zaniklý svět" původních českých Romů a Sintů, která se koná před kostelem sv. Václava pod záštitou místostarosty Městské části Praha 5 Bc. Lukáše Herolda. Jedná se o první pokus představit veřejnosti skutečný život menšiny, a to právě ve spolupráci s ní. Putovní výstava po České republice je snahou zlomit tradiční představy o této minoritě, které často vedly k její diskriminaci, vyloučení ze společnosti a nakonec, ve 20. století, i ke genocidě. 

V této návaznosti poslední týdny vláda jedná o odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy. V září by se pak celý proces výkupu mohl dokončit.

Přečteno: 70476x
Publikováno: 02.08.2017, poslední změna: 02.08.2017
Autor: Odbor Kancelář starosty
Vytisknout