Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad šipka doprava Aktuality

 
 
 

Úspěšně jsme spustili protikuřáckou komunikační platformu

Praha 5 úspěšně spustila „protikuřáckou“ komunikační platformu

 

Na dopady zákazu kouření v pohostinství se dlouhodobě připravuje i městská část Praha 5. Spuštění protikuřácké komunikační platformy, která reaguje na zákon zakazující kouření v restauračních zařízeních, proběhlo za účasti zástupců Úřadu MČ Praha 5, Policie ČR, městské policie, hygienické stanice a patnácti pozvaných provozovatelů podniků.

 

Protikuřácká komunikační platforma získala název podle zákona č. 65/2017, tzv. protikuřáckého zákona. „Cílem diskuse je snaha o co nejmenší dopad zákazu kouření v restauracích na širokou veřejnost a provozovatele restauračních zařízení,“ vysvětluje starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter (TOP 09) a pokračuje: „Proto jsme pozvali i zástupce zmíněných institucí, kteří budou na dodržování zákona dohlížet přímo v terénu. Pozvání přijal plk. Mgr. David Körner z Policie ČR, ředitel OŘ Městské policie Praha 5 Mgr. Zdeněk Hejna a jeho zástupce Bc. Michal Vocetka a z hygienické stanice pak MUDr. Zdeňka Shumová.

 

Zmínění pozvaní společně se zástupci městské části na začátku setkání představili řešení, jak jejich instituce bude ze začátku na tento zákon o zákazu kouření v pohostinství reagovat. Podle plk. Mgr. Davida Körnera nepřichází v úvahu, že by Policie ČR pořádala na kuřáky v restauracích hon, bude se chovat k novému zákonu stejně, jako se chová k ostatním. Stejně reagovali i zástupci městské policie, kteří zdůraznili, že budou provádět intenzivnější kontroly rušení nočního klidu, ale žádné přepadové akce do restaurací se konat nebudou. Nicméně na oznámení občanů budou muset vždy reagovat, stejně jako doposud. MUDr. Zdeňka Shumová z Hygienické stanice hlavního města Prahy zase objasnila přítomným provozovatelům kompetence hygienické stanice v kontrolách a sankce, které mohou nastat v případě porušení. Zástupci starosty MČ Praha 5 Martin Slabý (ANO) a Bc. Lukáš Herold (ODS) nabídli provozovatelům „pomocnou ruku radnice“, která spočívá v pomoci s instalacemi popelníků, s vyjednáváním na TSK, u památkářů apod.

 

Poté následovala bezmála hodinová diskuse, kde se provozovatelé ptali zmíněných zástupců na nejasnosti ohledně nového zákona. Jedním z dotazů bylo, jestli bude moci personál v restauracích kouřit mimo otevírací dobu. Stejně přínosné bylo i informování, že personál je nucen upozornit hosta, který kouří v jeho podniku, že se to nesmí. Když host neuposlechne, je potřeba zavolat městskou policii. Pokud by tento proces neproběhl a kontrola zjistila, že někdo v podniku kouří, dostal by pokutu i provozovatel restaurace. Velké pozdvižení provozovatelů pak vyvolalo zjištění, že to je povinnost jakéhokoli personálu – nikoli pouze provozních. Pokud například pojede provozní nebo majitel podniku na dovolenou a mezitím, co bude pryč, najde kontrola hosty, kteří kouří uvnitř podniku a nebyli varováni personálem, dostává podnik pokutu. Rovněž bylo vysvětleno provozovatelům tzv. pivnic a heren – barů, kteří nepodávají žádné potraviny, že na ně se vztahuje zákon o zákazu kouření také.

 

Po skončení diskuse bylo nabídnuto provozovatelům, že v případě jakýchkoli dotazů se mohou kdykoli obrátit na tiskové oddělení Úřadu městské části Praha 5, které je v permanentní komunikaci s ostatními institucemi a provozovatelům zjistí odpovědi. „Rádi pomůžeme provozovatelům s prostorem pro kouření před podniky,“ říká 1. zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý, v jehož gesci je veřejný prostor: „Můžeme se bavit o zvýšeném úklidu před provozovnami, pomoci s vyjednáváním na TSK a u památkářů ohledně záboru místa pro umístění popelníků a podobné věci.“ Podle starosty Prahy 5 splnilo setkání svůj účel, a pokud by po nějaké době došlo k určitým stížnostem a problémům ze strany občanů, provozovatelů nebo institucí, je kdykoli připraven setkání svolat znovu. Ve stejném duchu se vyjádřil i zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold: „Oceňuji všechny provozovatele pohostinství, že i přes jejich velké rozčarování z dalšího zákona, který narušuje a omezuje svobodu jejich podnikání, dorazili v hojném počtu, aby se co nejvíce informovali. Vyjádřil jsem jim podporu a jsem připraven kdykoli pomoci, pokud to bude v mých možnostech.“

 

Situaci na území městské části Praha 5 se v průběhu června rozhodne kontrolovat vedení radnice na vlastní pěst. „Snažíme se řešit problémy prevencí a komunikací. Nechceme utrácet statisíce z veřejných financí, proto vyrazím do ulic v nočních hodinách s kolegy, abychom zjistili, jestli prevence a komunikace zabírá,“ uzavírá starosta Pavel Richter.

 

 

Přečteno: 41270x
Publikováno: 05.06.2017, poslední změna: 05.06.2017
Autor: Kancelář starosty
Vytisknout