Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad šipka doprava Aktuality

 
 
 

Praha 5 startuje participativní rozpočet

Návrhy, na které městská část vyhradila pět milionů korun, je možné posílat až do poloviny května. Vítězné projekty se budou realizovat ještě letos, případně v roce 2018. Městská část Praha 5 se pro rok 2017 rozhodla pilotně připojit k dalším obcím České republiky, které si osvojily myšlenku participativního rozpočtování jako inovativního nástroje přímé demokracie.

„Od 1. dubna nám lidé mohou posílat návrhy na investiční projekty, a to až do poloviny května. Návrhy posoudíme, nad vybranými povedeme s občany diskusi a následně proběhne veřejná volba,“ říká zástupce starosty Martin Slabý (ANO) a dodává: „Je to ideální forma, jak lidem nabídnout možnost podílet se na rozvoji jejich městské části. Projekty se budou realizovat ještě letos, případně v roce 2018.“ Praha 5 na participativní rozpočet vyhradila částku pěti milionů korun s tím, že na jeden investiční projekt je vyhrazen maximálně milion korun. „Ve finále tak můžeme mít pět velkých projektů nebo řadu drobných. O výběru si ovšem rozhodnou sami lidé,“ dodává místostarosta.

Návrhy na investiční projekt mohou být podávány v tematickém rámci: veřejný prostor, sportoviště, volnočasové investiční prvky, zeleň, odpady. Projekt musí být realizován na území MČ Praha 5 či na pozemcích hl. města Prahy, svěřených do správy MČ Praha 5. Návrhy může předkládat občan nebo spolek, který má bydliště, resp. sídlo v Praze 5. Minimální věk navrhovatele je stanoven na 18 let s tím, že návrh na projekt podává spolu s dalšími min. pěti podporovateli.

Navrhovatel musí zároveň počítat s tím, že ve spolupráci s koordinátorem participativního rozpočtu bude svůj návrh projektu prezentovat na veřejném setkání,“ doplňuje Martin Slabý. Podle časového harmonogramu, který je uveden na participativnirozpocet.praha5.cz, se do poloviny května budou přijímat návrhy, na přelomu srpna a září proběhne prezentace realizovatelných návrhů navrhovateli, následovat bude volba projektů občany. Zveřejnění výsledků hlasování se předpokládá během října.

                              

Přečteno: 32529x
Publikováno: 20.03.2017, poslední změna: 21.03.2017
Autor: Kancelář starosty
Vytisknout