Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad

 
 
 

Žáci z Prahy 5 představili "neobyčejné sousedy"

Žáci z Prahy 5 představili „neobyčejné sousedy“

 

Do projektu „Příběhy našich sousedů“, který probíhá už pátým rokem po celé České republice, se letos zapojilo na 2500 žáků z téměř tří set padesáti škol. S koncem školního roku vyvrcholilo finále i na Praze 5. Týmy místních dětí ze sedmých až devátých tříd základních škol zachytily během půl roku neuvěřitelné příběhy pamětníků ze svého okolí. Jejich příběhy představili žáci na slavnostní závěrečné prezentaci, která proběhla 19.6. v sále Střední odborné školy Drtinova.

„Jsem ze soutěže nadšený, je to nejen atraktivní vzdělávací metoda pro výuku nedávných dějin, ale i příležitostí, kdy se žáci seznamují se svojí obcí, bydlištěm, a navazují mezigenerační kontakty. V neposlední řadě jsou v příbězích nedávných dějin mladí lidé vystavováni mravním situacím, při nichž ve svých sousedech nacházejí vzory,“ říká o projektu radní Prahy 5 Martin Damašek.

Děti z Prahy 5 zpovídaly devět místních pamětníků. Zaznamenaly například příběh pamětnice Máji Fricové, která byla za druhé světové války nasazena v pracovním táboře na Křivoklátě. Vytvořily také rozhlasovou reportáž o Haně Lobkowiczové, celoživotní aktivní skautce nebo vyzpovídaly Danu Seidlovou, jež našla svůj druhý domov ve Švýcarsku. Žáci ze ŽŠ Radlická vytvořili například rozhlasovou reportáž o Václavu Vlčkovi, který pracoval jako geolog na Blízkém Východě a jeho otcem byl letec Československé armády, později odsouzený za velezradu.

V pondělí 19. června usedla odborná porota, která ocenila tým sedmi žáků ze ZŠ Barrandov II, který pod vedením paní učitelky Jany Motyčkové zpracoval příběh Hany Lobkowiczové. Jako druzí se umístil tým pana ředitele Libora Šrámka ze ZŠ Drtinova, s příběhem pana Lumíra Čmerdy. Na třetím místě byl oceněn tým devátých tříd ze ZŠ Barrandov II., opět pod vedením paní učitelky Motyčkové za zpracování příběhu Dany Seidlové. Týmy přišli podpořit jejich učitelé, spolužáci, rodiče, ale také pamětníci. Školákům na místě držel palce i místostarosta Vít Šolle a radní Prahy 5 Martin Damašek.

„Projekt má velkou hodnotu, že propojuje generace, že nás učí poslouchat i ty starší – ať už to jsou sousedé, ale určitě i naši rodiče a prarodiče, protože jejich životní zkušenosti pro nás v sobě nesou velká ponaučení, “ zdůraznil ve svém projektu pan Šolle, který vyzdvihl nejen práci žáků, ale i jejich učitelů.

Vice o skvělém projektu, který pro Vás připravila společnost Post Bellum, o.p.s najdete i na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz

Přečteno: 57211x
Publikováno: 12.07.2017, poslední změna: 12.07.2017
Autor: Kancelář starosty
Vytisknout