Městská část Praha 5

Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad

 
 
 

Důkladné prověření kácení stromů v osadě Buďánka

 

Veliké pozdvižení mezi obyvateli i zástupci radnice vyvolalo pokácení stromů na zahradě rodinného domu o rozloze zhruba 800m2 v osadě Buďánka. Na sociálních sítích začaly kolovat fotografie smrku a ovocných stromů, k jejichž pokácení došlo navzdory tomu, že zmíněná zahrada se nachází v památkově chráněném území.

 

Osada Buďánka má pro Prahu 5 velmi významnou úlohu. Městská část ji dlouhodobě podporuje v rekonstrukcích a obnově. Celá oblast včetně nově zrekonstruovaného a komunitního centra Koloniál je častým cílem občanů i zastupitelů napříč celým politickým spektrem. Proto si informace o pokácení stromů v chráněné oblasti památkové zóny získala pozornost mnoha členů rady a byla jí přisouzena priorita v řešení.

 „Sám jsem častým návštěvníkem osady Buďánka a od začátku mého působení na úřadě se snažím aktivně podporovat její revitalizaci,“ uvádí starosta Ing. Pavel Richter (TOP 09). „Proto jsem informaci o pokácení stromů nebral na lehkou váhu a poprosil kolegy o prioritní řešení situace,“ komentuje starosta.

Prošetření si zprvu vzali na starost dva zastupitelé: první zástupce starosty Martin Slabý (ANO), do jehož gesce spadá veřejný prostor a zeleň, a radní RNDr. Radomír Palovský, CSc. (TOP 09), jenž má na starost životní prostředí. „Naší primární starostí bylo zjistit, jestli došlo pokácením stromů k protiprávnímu jednání, nebo ne. Ovšem, že se pokácení stromů nikomu nelíbí. Pokud by ale vše bylo z právního hlediska v pořádku, nemůžeme s touto situací bohužel nic dělat,“ vysvětluje Martin Slabý.

S výsledky jednání s odborem životního prostředí seznamuje radní Radomír Palovský: „Stav smrku byl kontrolou 20. dubna označen jako havarijní a podle zákona není v tomto případě nutné žádat o povolení kácení.“ Dle zákona 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny, §8: odstavec 4) povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Originální naskenovaný zápis z ohledání na místě odborem životního prostředí přikládáme v příloze k této zprávě. Radní Radomír Palovský ještě dodává: „Nicméně tímto oznámením od odboru životního prostředí pro nás situace nekončí, nýbrž nadále prověřujeme postupy a fakta ohledně zmíněné situace.“

Jiná situace nastala v případě vykácení ovocných stromů. Ovocné stromy mají ve vyhlášce výjimku, díky níž se mohou kácet i v době vegetačního klidu - bez povolení. Nicméně, to se netýká památkově chráněného území, ve kterém se zmíněný rodinný dům nachází. Podrobnější zjištění přibližuje Ing. arch. Zuzana Hamanová, předsedkyně výboru územního rozvoje: „Ověřila jsem si telefonicky u památkářů, že žádnou žádost o kácení nedostali. V památkové zóně je nutný souhlas památkové péče ke každému kácení stromů včetně ovocných, které nejsou v havarijním stavu. Tuto skutečnost majitel pozemku patrně ignoroval.“

Další postup je v tuto chvíli na památkářích, kteří - pokud se potvrdí nedovolené pokácení - by měli dle představitelů radnice Prahy 5 přísně zakročit. „Trest od památkářů by neměl být rozhodně nějaký symbolický. Chceme dát jednoznačně najevo, že takové jednání na Praze 5 nebudeme v žádném případě tolerovat,“ říká na rovinu 1. místostarosta Martin Slabý. Jeho slova potvrzuje i radní pro dopravu, JUDr. Tomáš Homola (DJK), který aktuálně vyjednává s pražskými institucemi i s občany z Buďánek: „V týdnu jsem opakovaně mluvil s Jiřím Skalickým z OPP MHMP. Posílají tam dohled a jeho magistrátní odbor již kontaktovala i Policie. Rovněž mám informace, že šetření již zahájil Národní památkový ústav.“

Buďánky navštívila i specialistka na památkovou zeleň, paní arch. Milena Andrade z NPÚ, a ihned po zhlédnutí situace zahájila správní řízení, vedené pod číslem NPÚ-311/36385/201. „Na vyřešení situace se podílí polovina rady městské části. Je zapojen každý, kdo má v tomto oboru nějaké kompetence nebo kontakty u zmíněných institucí. Doufám, že tím vysíláme jasný signál veřejnosti – takové bezohledné a zřejmě i protiprávní jednání nebude na Praze 5 přehlíženo, nýbrž naopak důkladně prošetřeno,“ dodává k situaci starosta Ing. Pavel Richter.

Zápis z odboru životního prostředí ke stažení: www.uschovna.cz/zasilka/MA7IAVTSJBT664TI-SVR

Přečteno: 62797x
Publikováno: 16.05.2017, poslední změna: 19.05.2017
Autor: Kancelář starosty
Vytisknout